• Բաքուն, Սոֆիան, Անկարան և Թբիլիսին պայմանավորվել են համագործակցել կանաչ էներգիայի փոխանցման ոլորտում
04 Ապրիլի 2025 - 17:20
Այսօր Բաքվում կայացել է «Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա-Բուլղարիա Կանաչ էներգետիկ միջանցք» նախագծին նվիրված նախարարների 2-րդ նիստը:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, նիստին մասնակցել են Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման փոխնախարար Վախթանգ Ցինցաձեն, Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը և Բուլղարիայի էներգետիկայի նախարար Ժեչո Ստանկովը։
Հանդիպմանն ընդգծվել է էներգետիկ անվտանգության ապահովման համար միջտարածաշրջանային կանաչ էներգետիկ ենթակառուցվածքի ստեղծման կարևորությունը, ինչպես նաև այն նախագծերի դերը, որոնք նպաստում են Ադրբեջանի վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների փոխադրման ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը:
Նիստի ընթացքում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարության, Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարության, Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների և Բուլղարիայի էներգետիկայի նախարարության միջև կանաչ էներգիայի փոխանցման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։

• Баку, София, Анкара и Тбилиси договорились о сотрудничестве в сфере передачи зеленой энергии
Сегодня в Баку состоялось 2-е заседание министров по проекту «Зеленый энергетический коридор Азербайджан-Грузия-Турция-Болгария».
Как передает Armenia.Az, в заседании приняли участие министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов, заместитель министра экономики и устойчивого развития Грузии Вахтанг Цинцадзе, министр энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар и министр энергетики Болгарии Жечо Станков.
На встрече была подчеркнута важность создания межрегиональной инфраструктуры зеленой энергии для обеспечения энергетической безопасности, а также роль проектов, способствующих расширению сотрудничества в транспортировке возобновляемых энергетических ресурсов Азербайджана.
В ходе заседания был подписан меморандум взаимопонимания о сотрудничестве в сфере передачи зеленой энергии между Министерством энергетики Азербайджана, Министерством экономики и устойчивого развития Грузии, Министерством энергетики и природных ресурсов Турции и Министерством энергетики Болгарии.
Документ предусматривает сотрудничество в целях увеличения потенциала передачи зеленой энергии и торговли. В частности, предусмотрена подготовка совместных инвестиционных проектов, развитие инфраструктуры энергоснабжения, сотрудничество в процессе интеграции в систему ENTSO-E.