04 Ապրիլի 2025 - 12:55
Մենք պետք է վստահ լինենք, որ մեր բնական գազը պահանջարկ կունենա Եվրոպայում։ Այսինքն՝ պետք է վստահ լինել, որ դրա անհրաժեշտությունը դեռ մի քանի տարի կլինի եվրոպական շուկայում։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այդ մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 11-րդ և Կանաչ էներգիայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 3-րդ նախարարական նիստի ժամանակ։
«Եթե մենք նման երաշխիք չունենանք, ապա ոչ ներդրողները, ոչ էլ երկրները գումար չեն ներդնի: Այսպիսով, բնական գազի հսկայական դեֆիցիտ կլինի: Իսկ մեր պաշարները հայտնի են: Մենք ակնկալում ենք արդյունահանման սկիզբ նոր հանքավայրերում»,- հավելել է պետության ղեկավարը:

04 Апреля 2025 - 12:55
Мы должны быть уверены, что наш природный газ будет востребован в Европе. То есть нам нужно быть уверенными, что на европейском рынке в течение нескольких лет еще будет в этом потребность.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев на 11-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 3-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
«Если у нас не будет такой гарантии, то ни инвесторы, ни страны не будут вкладывать деньги. Таким образом, возникнет огромный дефицит природного газа. А наши запасы известны. Мы ожидаем начала добычи на новых месторождениях», -— добавил глава государства.