04 Ապրիլի 2025 - 13:32
Ներկայումս Հարավային գազային միջանցքն աշխատում է ամբողջ հզորությամբ։ Հարավկովկասյան գազատարը, TANAP-ը և TAP-ը այս միջանցքի երեք անբաժանելի մասն են:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 11-րդ և Կանաչ էներգիայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 3-րդ նախարարական նիստի ժամանակ։
«Դրանք աշխատում են ամբողջ հզորությամբ, և մենք պետք է ընդլայնենք դրանք»,- ասել է պետության ղեկավարը՝ հավելելով, որ դրա համար, իհարկե, անհրաժեշտ են միջոցներ։ «Այստեղ մենք մոտենում ենք մի կարևոր կետի, մենք բազմիցս նշել ենք, որ միջազգային ֆինանսական կառույցները, այն կառույցները, որոնք որոշել են դադարեցնել անմիջականորեն հանքային ռեսուրսների հետ կապված նախագծերի ֆինանսավորումը՝ կարող են ստիպված լինել դադարեցնել այդ քաղաքականությունը»,- ընդգծել է նախագահը։

04 Апреля 2025 - 11:57
В настоящее время Южный газовый коридор работает на полную мощность. Южно-Кавказский трубопровод, TANAP и TAP являются тремя неотъемлемыми частями этого коридора.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев на 11-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 3-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
«Они работают на полную мощность, и нам нужно их расширять», — заявил глава государства, добавив, что для этого, безусловно, нужны средства. «Здесь мы подходим к важному моменту. Мы неоднократно отмечали, что международные финансовые институты, те институты, которые приняли решение приостановить финансирование проектов, связанных непосредственно с полезными ископаемыми, возможно, должны прекратить эту политику», — подчеркнул президент.