04 Ապրիլի 2025 - 13:10
«Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի», «Աբշերոն» և «Շահդենիզ» հանքավայրերը ավանդ են ներդնում բազմաթիվ երկրների էներգետիկ անվտանգության հարցում:
Ըստ AZERTAC-ի՝ այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 11-րդ և Կանաչ էներգիայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 3-րդ նախարարական նիստի ժամանակ։
«Մի քանի տարի անց կմշակվեն նավթի և գազի բազմաթիվ այլ հանքավայրեր, որոնց համար արդեն կնքվել են պայմանագրեր և իրագործվում է աշխատանքային ծրագիրը: Խողովակաշարերի անցկացումը, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան, Բաքու-Սուփսա նավթամուղերը, ինչպես նաև Հարավկովկասյան գազատարը՝ բոլոր մասնակիցների համատեղ աշխատանքի արդյունքն է»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը:

• Алиев: Месторождения АЧГ, Абшерон и Шахдениз вносят вклад в энергобезопасность многих стран
Месторождения Азери-Чираг-Гюнешли, Абшерон и Шахдениз вносят вклад в энергетическую безопасность многих стран.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев на 11-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 3-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
«Через несколько лет будут разрабатываться и многие другие нефтегазовые месторождения, по которым уже подписаны контракты и реализуется рабочая программа. Прокладка трубопроводов, нефтепроводов Баку-Тбилиси-Джейхан, Баку-Супса, а также Южно-Кавказского газопровода – это результат совместной работы всех участников», - подчеркнул глава государства.