04 Ապրիլի 2025 - 11:31
Այսօր Ադրբեջանը բնական գազ է մատակարարում 12 երկրների։ Դրանցից 10-ը եվրոպական երկրներ են, 8-ը՝ Եվրամիության անդամ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այդ մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 11-րդ և Կանաչ էներգիայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 3-րդ նախարարական նիստի ժամանակ։
«Եվրոպա մեր գազամատակարարման աշխարհագրությունը միանշանակ կընդլայնվի, քանի որ մենք արդեն աշխատում ենք որոշ եվրոպական երկրներում գազաբաշխիչ ցանց ստեղծելու ուղղությամբ: ։Դրանցից մի քանիսի մոտ այն կա, մյուսներում այն ընդլայնման կարիք ունի։ Ադրբեջանը նախատեսում է դա անել։ Այսպիսով, մեր գազամատակարարման աշխարհագրությունը միանշանակ կընդլայնվի»,- նշել է պետության ղեկավարը։

• Алиев о расширении географии поставок азербайджанского газа
Сегодня Азербайджан поставляет природный газ в 12 стран. Из них 10 являются европейскими странами, 8 — члены Европейского Союза.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев на 11-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 3-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по «зеленой» энергии.
«География наших поставок газа в Европу однозначно расширится, потому что мы уже работаем над созданием газораспределительной сети в некоторых европейских странах. В некоторых из них она есть, в других – должна быть расширена. Азербайджан планирует это сделать. Таким образом, география наших поставок газа однозначно расширится», - отметил глава государства.