04 Ապրիլի 2025 - 10:40
Այսօր, առավել քան երբևէ, էներգետիկ անվտանգությունը հանդիսանում է՝ ազգային անվտանգության և երկրների անվտանգության անբաժանելի մասը։ Այսօր կարելի է խոսել նաև արդյունաբերական անվտանգության մասին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 11-րդ և Կանաչ էներգիայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 3-րդ նախարարական նիստի ժամանակ։
Պետության ղեկավարը նշել է. «Արդյունաբերությունը զարգացնելու համար մեզ անհրաժեշտ են էներգետիկ ռեսուրսներ, նավթաքիմիական արտադրանք և պարարտանյութեր։ Ադրբեջանը հանդիսանում է՝ հում նավթի, բնական գազի, նավթամթերքի և պարարտանյութերի արտադրող ու արտահանող»։

04 Апреля 2025 - 10:40
Сегодня, как никогда ранее, энергетическая безопасность является неотъемлемой частью национальной безопасности, безопасности стран. Сегодня можно также говорить о промышленной безопасности.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев на 11-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 3-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
Глава государства отметил: «Для развития промышленности нам нужны энергоресурсы, продукция нефтяной химии, удобрения. Азербайджан является производителем и экспортёром сырой нефти, природного газа, нефтепродуктов, удобрений».