• Վատիկանը պարգևատրել է Ադրբեջանի դեսպանին
Սուրբ Աթոռում Ադրբեջանի դեսպան Իլգար Մուխտարովը Վատիկանում արժանացել է՝ Պապական ասպետության Մեծ խաչի շքանշանի (Cavaliere di Gran Croce dell'Ordine Piano):
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ AZERTAC-ին հղումով, այս առիթով տեղի ունեցած արարողության ժամանակ՝ Իլգար Մուխտարովին պարգևը հանձնել է՝ Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի տեղակալ Էդգար Պեննա Պարրան։
Նշենք, որ 1847 թվականին Պիոս IX պապի կողմից սահմանված պարգևը հանձնվում է՝ հոգևորականության ներկայացուցիչ չհանդիսացող անձանց՝ Կաթոլիկ եկեղեցու հետ հարաբերությունների զարգացման գործում մատուցած ծառայությունների համար։

04 Апреля 2025 - 09:29
Посол Азербайджана при Святом Престоле Ильгар Мухтаров удостоен Большого креста папского рыцарского ордена (Cavaliere di Gran Croce dell'Ordine Piano) в Ватикане.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, на состоявшейся по этому случаю церемонии награду Ильгару Мухтарову вручил заместитель государственного секретаря Святого Престола Эдгар Пенна Парра.
Отметим, что учрежденная в 1847 году Папой Пием IX награда вручается лицам, не являющимся представителями духовенства, за заслуги в развитии отношений с Католической церковью.