04 Ապրիլի 2025 - 10:34
Այս մասին «Envoy» ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
«Չնայած միջազգային ճնշումներից հետո Հայաստանը տրամադրել է որոշ քարտեզներ, դրանք ընդգրկել են ականապատ տարածքների միայն մի փոքր մասը և եղել են միայն 25 տոկոսով ճշգրիտ: Ականների պայթյունների վերջին դեպքերի ավելի քան 55 տոկոսը տեղի է ունեցել՝ այդ քարտեզներով չընդգրկված տարածքներում»,- ընդգծել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, թեև Հայաստանի քարտեզները ցույց են տալիս ադրբեջանական տարածքներում մոտ 400 հազար ականների տեղակայում, սակայն իրական թիվը մոտենում է 1,5 միլիոնի։
«Հայաստանի այս մոտեցումը՝ ականային վտանգի համատեքստում հանդիսանում է ևս մեկ հետքայլ՝ հետկոնֆլիկտային շրջանում տարածաշրջանում խաղաղության և վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների ուղղությամբ։
Այս առումով, մենք հույժ կարևոր ենք համարում, որպեսզի միջազգային հանրությունը հետևողական միջոցներ ձեռնարկի՝ Հայաստանի կողմից եկող ականային սպառնալիքը դատապարտելու համար, և ակնկալում ենք, որ Երևանը կտրամադրի բոլոր ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզները, որոնք դեռ ամբողջությամբ չեն փոխանցվել Ադրբեջանին։ Չափազանց կարևոր է, որպեսզի Հայաստանը տրամադրի բոլոր ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզները ապահովելու՝ հարկադիր վերաբնակների անվտանգ վերադարձը և տուժած տարածաշրջանների վերականգնումը»,- նշել է նա։

• Гаджизаде: Ереван передал Баку неточные карты минных полей
Как сообщает Report, об этом в интервью журналу Envoy заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«Хотя после международного давления Армения предоставила некоторые карты, они охватывали лишь небольшую часть заминированных территорий и были точны только на 25 процентов. Более 55 процентов последних случаев подрыва на минах произошли на территориях, не охваченных этими картами», – подчеркнул представитель внешнеполитического ведомства.
По его словам, хотя карты Армении показывают размещение примерно 400 000 мин на территориях Азербайджана, фактическое число приближается к 1,5 млн.
«Такой подход Армении в контексте минной опасности является еще одним шагом назад в направлении мер по укреплению мира и доверия в регионе в постконфликтный период. В этой связи мы считаем крайне важным, чтобы международное сообщество предприняло последовательные меры для осуждения исходящей от Армении минной угрозы, и ожидаем, что Ереван предоставит точные карты всех заминированных территорий, которые до сих пор не были полностью переданы Азербайджану. Крайне важно, чтобы Армения предоставила точные карты всех заминированных территорий для обеспечения безопасного возвращения вынужденных переселенцев и восстановления пострадавших регионов», — отметил он.