• ՄԱԿ-ը կոչ է արել՝ ուշադրություն դարձնել անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրերին
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Թոֆիգ Մուսաևը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում անցկացվող՝ «Անհետ կորածների» թեմայով քննարկումների ժամանակ։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, դեսպանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հպարտանում է նրանով, որ հանդիսանում է Գլխավոր ասամբլեայի՝ «Անհետ կորածներ» երկամյա բանաձևի հեղինակն ու նախաձեռնողը։
Դիվանագետը նշել է, որ 1990-ականների սկզբից Հայաստանի կողմից ագրեսիայի և օկուպացիայի հետևանքով անհետ կորել են 4000 Ադրբեջանի քաղաքացիներ և նրանց ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է մնում։
«Այս հարցը հրատապ ուշադրություն և գործողություններ է պահանջում: Անհետ կորածների թվում կան 774 խաղաղ բնակիչներ, որոնցից 116-ը կանայք են, 315-ը ծերեր, 75-ը երեխաներ: Ամբողջ սերունդներ ոչնչացվել են: Նրանցից ոմանք նույնիսկ անհայտ հանգամանքներում անհետացել են՝ նրանց կալանավորման ընթացքում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) այցելելուց հետո»,- ընդգծել է Թ. Մուսաևը:

03 Апреля 2025 - 10:32
Постоянный представитель Азербайджана при ООН Тофиг Мусаев выступил на обсуждениях по теме «Пропавшие без вести лица», проходивших в Генеральной Ассамблее ООН.
Как сообщает Report, посол заявил, что Азербайджан гордится тем, что является автором и инициатором двухгодичной резолюции Генеральной Ассамблеи «Пропавшие без вести лица».
Дипломат отметил, что с начала 1990-х годов в результате агрессии и оккупации со стороны Армении пропали без вести 4 000 азербайджанских граждан, и их судьба до сих пор остается неизвестной.
«Этот вопрос требует неотложного внимания и мер. Среди пропавших без вести 774 гражданских лица, из которых 116 - женщины, 315 - пожилые люди, а 75 - дети. Были уничтожены целые поколения. Некоторые из них даже исчезли при неизвестных обстоятельствах после того, как их посетил Международный Комитет Красного Креста (МККК) во время их содержания под стражей», - подчеркнул Т.Мусаев.