• Ղարաբաղյան պատերազմի նահատակների երեխաները եղել են թուրք նախարարի հյուրը
Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական ծառայությունների նախարար Օզդեմիր Գյոքթաշը Անկարայում ընդունել է՝ Ղարաբաղյան պատերազմի նահատակների մի խումբ երեխաների։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, նահատակների ընտանիքների անդամների այցը Ադրբեջանից Թուրքիա կազմակերպվել է՝ նահատակների ընտանիքներին աջակցող «Զեֆեր» հասարակական միավորման համակարգմամբ։
Դիմելով հանդիպման մասնակիցներին, թուրք նախարարը ընդգծել է՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի եղբայրության և միասնության անձեռնմխելիությունը։
«Մենք ընդհանուր արմատներ ունենք: Թուրքիայի և Ադրբեջանի ճակատագրերը սերտորեն փոխկապակցված են: Մենք միասին ենք վշտի և ուրախության ժամանակ: «Նահատակների զավակներին մեզ կտակել են հերոսները, ովքեր իրենց կյանքը տվել են հանուն Հայրենիքի»,- ասել է Գյոքթաշը՝ ընդգծելով փոխայցելությունների կարևորությունը՝ երկու երկրների եղբայրության, բարեկամության և համերաշխության հետագա ամրապնդման համար։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել երեխաներին Թուրքիա կատարած այցի համար՝ հույս հայտնելով, որ ճամփորդությունը հավերժ կմնա նրանց հիշողության մեջ։

• Дети шехидов Карабахской войны в гостях у турецкого министра
Министр по делам семьи и социальных услуг Турции Оздемир Гёкташ приняла в Анкаре группу детей шехидов Карабахской войны.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, поездка членов семей шехидов из Азербайджана в Турцию была организована при координации общественного объединения поддержки семей шехидов Zəfər.
Обращаясь к участникам встречи, турецкий министр подчеркнула нерушимость братства и единства Турции и Азербайджана.
«Наши корни едины. Судьбы Турции и Азербайджана тесно переплетены. Мы вместе и в горе, и в радости. Дети шехидов завещаны нам героями, отдавшими жизнь во имя Родины», - сказала Гёкташ, подчеркнув значимость взаимных визитов для дальнейшего укрепления братства, дружбы и солидарности двух стран.
Министр поблагодарила детей за визит в Турцию, выразив надежду на то, что память о поездке навсегда останется в их памяти.