03 Մարտի 2025 - 12:12
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) կանխատեսում է, որ 2025 թվականին Ադրբեջանում գնաճը կկազմի 2,3%, և 2026 թվականին այս մակարդակում կմնա։
Ինչպես Report-ին հայտնել են Համաշխարհային բանկում, 2027 թվականին ցուցանիշը կնվազի մինչև 2,2%, իսկ 2028-2029 թվականներին՝ մինչև 2%:
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի (ԱԿԲ) սահմանած գնաճի նպատակային միջակայքը կազմում է 4±2%:
Տնտեսության նախարարությունն ակնկալում է, որ 2025 թվականին երկրում տարեկան գնաճը կկազմի 4,6 տոկոս, իսկ 2026 թվականին՝ 4 տոկոս։ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը, 2025 թվականի հունվարի կանխատեսման համաձայն՝ ակնկալում է, որ 2025 թվականին գնաճը կկազմի 5,5 տոկոս, իսկ 2026 թվականին՝ 3,8 տոկոս։
ՄԱԿ-ն իր հերթին կանխատեսում է, որ այս տարի Ադրբեջանում գնաճը կկազմի 3,6 տոկոս, իսկ 2026 թվականին՝ 3,1 տոկոս։
S&P Global և Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունները՝ Ադրբեջանում այս տարի միջին տարեկան գնաճը կանխատեսում են 4%, իսկ հաջորդ տարի՝ 3%: Ըստ Fitch Solutions-ի կանխատեսումների՝ 2025 թվականին գնաճը կկազմի 4 տոկոս՝ 2026 թվականին արագանալով մինչև 4,4 տոկոս։

03 Марта 2025 - 10:04
Всемирный банк (ВБ) прогнозирует, что инфляция в Азербайджане составит 2,3% в 2025 году и сохранится на этом уровне в 2026 году.
Как сообщили Report в ВБ, в 2027 году показатель снизится до 2,2%, а в 2028-2029 годах – до 2%.
Целевой диапазон инфляции, установленный Центральным банком Азербайджана (ЦБА), составляет 4±2%.
В Минэкономики ожидают, что годовая инфляция в стране составит 4,6% в 2025 году и 4% в 2026 году. Центральный банк Азербайджана, согласно январскому прогнозу 2025 года, ожидает инфляцию в 5,5% в 2025 году и 3,8% в 2026 году.
ООН в свою очередь прогнозирует инфляцию в Азербайджане в 3,6% в этом году, а в 2026 году - 3,1%.
Международные рейтинговые агентства S&P Global и Moody's прогнозируют среднегодовую инфляцию в Азербайджане в текущем году на уровне 4% и 3% в следующем году. По прогнозам Fitch Solutions, инфляция в 2025 году составит 4%, в 2026 ускорится до 4,4%.
Крупнейшая банковская группа Нидерландов ING Group прогнозирует среднегодовую инфляцию в Азербайджане в 2025 году на уровне 5,2% и 4,9% в 2026 году.
Напомним, что среднегодовая инфляция в Азербайджане в прошлом году составила 2,2%, а в январе 2025 года - 5,4%.