27 Փետրվարի 2025 - 10:16
Սոցիալական աջակցության փաթեթն ընդգրկել է 131 հազար մարդու՝ նահատակների ընտանիքի անդամներից և պատերազմի մասնակիցներից։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Տեղեկատվության համաձայն՝ հետպատերազմյան շրջանում պատերազմի մասնակիցների և նահատակների ընտանիքի անդամների սոցիալական աջակցության փաթեթի շրջանակներում 106 հազար մարդու նշանակվել է 119 հազար ամսական սոցիալական վճար, 24,5 հազար մարդու՝ միանվագ վճար։
Նահատակների ընտանիքներին և ռազմական գործողությունների արդյունքում հաշմանդամություն ստացած անձանց տրամադրվել է 6,8 հազար բնակարան և առանձնատուն, ինչպես նաև 567 ավտոմեքենա։ Բացի այդ, նահատակների ընտանիքի անդամներից և պատերազմի մասնակիցներից 11 հազար հոգու տրամադրվել է 73 հազար սոցիալ-հոգեբանական աջակցության ծառայություն, իսկ ռազմական գործողությունների հետևանքով հաշմանդամություն ստացած 2281 անձի՝ 65,7 հազար վերականգնողական միջոց, այդ թվում՝ 491 հոգի ստացել են 608 միավոր ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիական պրոթեզներ։
Բացի այդ, աշխատանքի է տեղավորվել 25,6 հազար մարդ՝ նահատակների ընտանիքների անդամներից և պատերազմի մասնակիցներից։

• Что входит в соцпакет поддержки семей шехидов и ветеранов Азербайджана?
Пакет социальной поддержки охватил 131 тыс. человек из числа членов семей шехидов и участников войны.
Об этом Armenia.Az сообщили в отделе по связям с общественностью Министерства труда и социальной защиты населения.
Согласно информации, в рамках пакета социальной поддержки для членов семей шехидов и участников войны в послевоенный период назначено 119 тыс. ежемесячных социальных выплат для 106 тыс. человек, а также единовременные выплаты для 24,5 тыс. человек.
Семьям шехидов и лицам с инвалидностью вследствие боевых действий предоставлено 6,8 тыс. квартир и частных домов и 567 автомобилей. Кроме того, 11 тыс. человек из числа членов семей шехидов и участников войны оказаны 73 тыс. услуг социальной и психологической поддержки, а 2281 человек с инвалидностью вследствие боевых действий обеспечены 65,7 тыс. реабилитационных средств, в том числе 491 человек получил 608 единиц современных высокотехнологичных протезов.
Помимо этого, трудоустроено 25,6 тыс. человек из числа членов семей шехидов и участников войны, в том числе 12,3 тыс. человек были привлечены к программе самозанятости.