• Ի՞նչ է ներառված Ադրբեջանի նահատակների և վետերանների ընտանիքների սոցիալական աջակցության փաթեթում
Սոցիալական աջակցության փաթեթն ընդգրկել է 131 հազար մարդու՝ նահատակների ընտանիքի անդամներից և պատերազմի մասնակիցներից։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Տեղեկատվության համաձայն՝ հետպատերազմյան շրջանում պատերազմի մասնակիցների և նահատակների ընտանիքի անդամների սոցիալական աջակցության փաթեթի շրջանակներում 106 հազար մարդու նշանակվել է 119 հազար ամսական սոցիալական վճար, 24,5 հազար մարդու՝ միանվագ վճար։
Նահատակների ընտանիքներին և ռազմական գործողությունների արդյունքում հաշմանդամություն ստացած անձանց տրամադրվել է 6,8 հազար բնակարան և առանձնատուն, ինչպես նաև 567 ավտոմեքենա։ Բացի այդ, նահատակների ընտանիքի անդամներից և պատերազմի մասնակիցներից 11 հազար հոգու տրամադրվել է 73 հազար սոցիալ-հոգեբանական աջակցության ծառայություն, իսկ ռազմական գործողությունների հետևանքով հաշմանդամություն ստացած 2281 անձի՝ 65,7 հազար վերականգնողական միջոց, այդ թվում՝ 491 հոգի ստացել են 608 միավոր ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիական պրոթեզներ։
Բացի այդ, աշխատանքի է տեղավորվել 25,6 հազար մարդ՝ նահատակների ընտանիքների անդամներից և պատերազմի մասնակիցներից։