22 Փետրվարի 2025 - 13:01
Ճապոնիայի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից անցել է ավելի քան 30 տարի։ Այս ընթացքում մեր երկրների միջև ձևավորվել և զարգանում են գերազանց հարաբերություններ։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ադրբեջանում Ճապոնիայի դեսպան Կացույա Վատանաբեն` Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան օրվա առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելության ժամանակ։
«Ադրբեջանը գտնվում է Եվրոպայի և Ասիայի սահմանագծում և, դրա համար էլ Ճապոնիայի համար կարևոր երկիր է հանդիսանում լոգիստիկ նախագծերի առումով, որոնք կիրականացվեն ապագայում»,- նշել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով, Ճապոնիայի և Ադրբեջանի միջև համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում մինչ այժմ շատ բարձր տեմպերով է զարգացել. «Մենք մտադիր ենք այսուհետ էլ զարգացնել մեր համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում»։

22 Февраля 2025 - 11:45
С момента установления дипломатических отношений между Японией и Азербайджаном прошло более 30 лет. За это время между нашими странами сложились и развиваются прекрасные отношения.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил журналистам посол Японии в Азербайджане Кацуя Ватанабэ на торжественном приеме по случаю дня рождения императора Японии Нарухито.
«Азербайджан находится на стыке Европы и Азии и поэтому является важной страной для Японии в плане логистических проектов, которые будут реализованы в будущем», - отметил дипломат.
По его словам, сотрудничество между Японией и Азербайджаном в различных сферах до сих пор развивалось очень высокими темпами: «В сфере энергетики, нефтегазовой сфере сотрудничество до сих пор развивалось очень высокими темпами. Мы и в дальнейшем намерены развивать наше сотрудничество в различных областях».