22 Փետրվարի 2025 - 11:00
Ուկրաինական Kyiv Diplomatic կայքը հրապարակել է՝ «Խոջալուի ցեղասպանության 33-րդ տարելիցը. Ինչի մասին է պատմում պատմությունը» խորագրով հոդվածը։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, նյութի հեղինակները մեր հայրենակիցներն են՝ իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, դիվանագետ, Ուկրաինայի ԳԱԱ ակադեմիկոս Արիֆ Գուլիևը և Բոգդան Խմելնիցկիի անվան Մելիտոպոլի պետական մանկավարժական համալսարանի դոկտորանտ Գարա Հասանովը։
Հոդվածում մանրամասն նկարագրված է Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակագրությունը՝ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում խաղաղ ադրբեջանական բնակչության դեմ կատարված ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկը։
«Խոջալուի ցեղասպանությունը նույն շարքում է այնպիսի ողբերգությունների հետ, ինչպիսիք են՝ Հոլոքոստը, Խաթընի, Սոնգմայի, Լիդիցեն, Բաբի Յարի, Ռուանդայի և Սրեբրենիցայի ցեղասպանությունները, որոնք խոր հետք են թողել համաշխարհային պատմության մեջ՝ որպես խաղաղ բնակիչների ջարդ։ Մարդկության դեմ հանցագործություն հանդիսացող Խոջալուի ցեղասպանության կազմակերպիչները եղել են՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական և պետական ղեկավարությունը, իսկ անմիջական մեղավորները՝ հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները, հայկական ահաբեկչական խմբավորումները Ղարաբաղում և Խանքենդի քաղաքում տեղակայված նախկին խորհրդային բանակի 366-րդ մոտոհրաձգային գնդի անձնակազմը»,- ասված է հոդվածում։

• В украинском издании опубликована статья о Ходжалинском геноциде
На украинском сайте Kyiv Diplomatic опубликована статья под заголовком «33-я годовщина Ходжалинского геноцида: о чем говорит история».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, авторами материала являются наши соотечественники – доктор юридических наук, профессор, дипломат, академик Национальной академии наук Украины Ариф Гулиев и докторант Мелитопольского государственного педагогического университета имени Богдана Хмельницкого Гара Гасанов.
В статье подробно описана хронология Ходжалинского геноцида – одного из самых ужасных преступлений, совершенных против мирного азербайджанского населения во время агрессивной войны Армении против Азербайджана.
«Ходжалинский геноцид стоит в одном ряду с такими трагедиями, как Холокост, геноциды в Хатыни, Сонгми, Лидице, Бабьем Яру, Руанде и Сребренице, которые оставили глубокий след в мировой истории как массовая расправа над мирным населением. Организаторами Ходжалинского геноцида, являющегося преступлением против человечности, были политическое и государственное руководство Республики Армения, а непосредственными исполнителями – подразделения армянских вооруженных сил, армянские террористические отряды в Карабахе и личный состав 366-го мотострелкового полка бывшей советской армии, дислоцированного в городе Ханкенди», – говорится в статье.