21 Փետրվարի 2025 - 19:14
Պետք է վերջ տալ երկակի ստանդարտներին և միջազգային իրավունքի ընտրովի կիրառմանը։ Անընդունելի է չարաշահել մարդու իրավունքների հարցը քաղաքական նպատակներով, ինչպես նաև անտեսել Հայաստանի կողմից էթնիկ զտումների ենթարկված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը։
Այս մասին ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում հայտարարել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում Միլլի Մեջլիսի պատվիրակության ղեկավար Գայա Մամեդովը, հայտնում է Armenia.Az-ը։
Գայա Մամեդովը հիշեցրել է, որ Հայաստանը Ադրբեջանում ոչնչացրել է մոտ հազար բնակավայր, այնտեղ թողել 3 միլիոն ական և չպայթած զինամթերք՝ պատճառելով 150 միլիարդ դոլարի վնաս: «Դրանով հանդերձ, ագրեսոր երկիրը ստանում է տարբեր ֆինանսական աջակցություն և չարաշահում այդ միջոցները զինվելու համար այն դեպքում, երբ Ադրբեջանին որևէ օգնություն չի ցուցաբերվում»:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի արհեստականվերակենդանացման փորձերը ուղղված են հակամարտության վերսկսմանը և չեն նպաստում խաղաղությանը. «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում ձեռք բերված բոլոր կոնկրետ արդյունքները հնարավոր են դարձել երկկողմ ձևաչափի շնորհիվ։ Ադրբեջանը հավատարիմ է մնում մնացած հարցերի լուծմանը բարի կամքի և երկկողմանի ճանապարհով։ Հայաստանը նույնպես պետք է փոխադարձ քաղաքական կամք դրսևորի և վերացնի խաղաղությանը խանգարող բոլոր խոչընդոտները»։

• Гая Мамедов: Армения должна устранить все препятствия, мешающие миру
Необходимо положить конец двойным стандартам и селективному применению международного права. Злоупотреблять вопросом прав человека в политических целях недопустимо, равно как и игнорировать право на возвращение азербайджанцев, подвергшихся этнической чистке со стороны Армении.
Об этом заявил руководитель делегации Милли Меджлиса в Парламентской ассамблее ОБСЕ Гая Мамедов на зимней сессии ПА ОБСЕ, передает Armenia.Az.
Гая Мамедов напомнил, что Армения разрушила около тысячи населённых пунктов Азербайджана, разместила на нашей территории 3 млн. мин и неразорвавшихся боеприпасов, чем нанесла ущерб в размере 150 млрд. долларов: «Тем не менее, страна-агрессор получает различную финансовую поддержку и злоупотребляет этими средствами для вооружения, в то время как Азербайджану не оказывается никакой помощи».
Он отметил, что попытки искусственно реанимировать Минскую группу ОБСЕ преследуют цель вновь разжечь конфликт и не способствуют миру: «Все конкретные результаты, достигнутые в деле нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, стали возможны благодаря двустороннему формату. Азербайджан остается приверженным решению оставшихся вопросов путем доброй воли и в двустороннем порядке. Армения также должна проявить встречную политическую волю и устранить все препятствия, мешающие миру».