• Սևինջ Ֆաթալիևան պատասխանել է ԵԱՀԿ ԽՎ նիստում հայ պատգամավորի սադրիչ հայտարարություններին
Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Սևինջ Ֆաթալիևան պատասխանել է Վիեննայում ԵԱՀԿ ԽՎ նիստում հայ պատգամավորի սադրիչ հայտարարություններին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, «Նոր տեխնոլոգիաների և սոցիալական ցանցերի ազդեցությունն ընտրությունների վրա» թեմայով քննարկման ժամանակ հայ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը փորձել է մոլորության մեջ գցել մասնակիցներին՝ անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելով Ադրբեջանի հասցեին։
Նա, մասնավորապես, հայտարարել է, որ հայկական նախկին անջատողական ռեժիմի ներկայացուցիչների և ահաբեկչության և այլ ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունները իբր ոչ օբյեկտիվ են։ Բանավեճի թեմայի հետ ոչ մի կապ չունեցող իր հայտարարության մեջ Գալստյանն այս անձանց որակել է որպես «ռազմագերի»։
Ֆաթալիևան ընդգծել է, որ Ադրբեջանը գործում է ազգային օրենսդրությանը համապատասխան և միջազգային կոնվենցիաների շրջանակներում։
«Ադրբեջանն ունի ինքնիշխան իրավունք՝ հետաքննելու և պատասխանատվության ենթարկելու անձանց իր ինքնիշխան տարածքներում ռազմական հանցագործությունների և ահաբեկչության քրեական գործերի շրջանակներում։ Ռուբեն Վարդանյանին և մեղադրական աթոռին նստած մյուս 15 անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչության, ցեղասպանության և ռազմական հանցագործությունների համար։ Դատավարություններն ընթանում են թափանցիկ և իրավական չափանիշներին համապատասխան»,- ասել է նա։

21 Февраля 2025 - 14:58
Депутат Милли Меджлиса Севиндж Фаталиева ответила на провокационные заявления армянского парламентария на заседании ПА ОБСЕ в Вене.
Как сообщает Armenia.Az, в ходе дискуссии на тему «Влияние новых технологий и соцсетей на выборы» армянский депутат Лилит Галстян попыталась ввести в заблуждение участников, выступив с необоснованными обвинениями в адрес Азербайджана.
В частности, она заявила, что судебные процессы над представителями бывшего армянского сепаратистского режима и Рубеном Варданяном, обвиняемыми в терроризме и других тяжких преступлениях, якобы являются необъективными. В своем заявлении, которое никак не касалось темы дебатов, Галстян также ассоциировала этих лиц с «военнопленными».
Фаталиева подчеркнула, Азербайджан действует в соответствии с национальным законодательством и в рамках международных конвенций.
«Азербайджан имеет суверенное право вести расследование и привлекать к ответственности лиц в рамках уголовных дел о военных преступлениях и терроризме, совершенных на своих суверенных территориях. Рубен Варданян и другие 15 человек, которые находятся на скамье подсудимых, привлечены к ответственности по обвинениям в терроризме, геноциде и военных преступлениях. Судебные процессы проходят прозрачно и в соответствии с правовыми стандартами», - сказала она.