21 Փետրվարի 2025 - 09:11
Ադրբեջանում թույլատրվելու է օդանավերի ոչնչացումը, որոնք չեն պահպանում հարկադիր վայրէջքի վերաբերյալ հատուկ պահանջները, որոնց հետ կապված չկա հուսալի տեղեկատվություն՝ ինքնաթիռում խախտումներ կատարելու մեջ մեղք չունեցող կամ ինքնապաշտպանության նպատակով ուղևորների առկայության մասին։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, դա արտացոլվել է Նախարարների կաբինետի կողմից ներկայացված՝ «Պետական սահմանը խախտած օդանավերի և թռչող մեքենաների դեմ ՀՕՊ հերթապահ զորքերի և մարտական տեխնիկայի կիրառման կանոններում» փոփոխության մեջ։
Այս դեպքում նախ նախազգուշական կրակ կարձակվի:
Դեռևս գործող կանոնի համաձայն՝ քաղաքացիական ինքնաթիռների վրա կրակ բացելը թույլատրվում էր, եթե այդ օդանավակայանը տեղեկություն ունի այն մասին որ այդ ինքնաթիռներն առևանգվեու ժամանակ անգործության են մատնվել և առանց ուղևորների են եղել: Նույնիսկ այս դեպքում նախ պետք է նախազգուշական կրակ բացել:

21 Февраля 2025 - 09:11
В Азербайджане будет разрешено уничтожение воздушных судов, не соблюдающих особые требования о принудительной посадке, в связи с которыми нет достоверной информации о наличии на их борту пассажиров, не виновных в совершении нарушений, или в целях самообороны.
Как сообщает АПА, это нашло отражение в поправке, внесенной Кабинетом министров в «Правила применения дежурных сил и боевой техники Войск противовоздушной обороны против воздушных судов и летательных аппаратов, нарушивших государственную границу».
В этом случае сначала будет открываться предупредительный огонь.
По действующему до сих пор правилу, открывать огонь по гражданским воздушным судам разрешалось при наличии у аэродрома информации о том, что при захвате этих воздушных судов они находились в бездейственном состоянии и без пассажиров. Даже в этом случае сначала должен быть открыт предупредительный огонь.