21 Փետրվարի 2025 - 10:39
Մեր երկրում BBC-ի ներկայացուցչության գործունեության դադարեցման հարցի քաղաքականացումը, BBC-ի կողմից հարցի էությունը խեղաթյուրելը, ԶԼՄ-ների ազատության մասին հարցում՝ BBC-ի ընդդեմ մեր երկրի հայտարարությունը՝ հաշվի առնելով երկակի ստանդարտների վրա հիմնված մոտեցումը, ցավալի է և անընդունելի։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ ներկայացուցիչ Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի որոշումը՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի Հանրապետությունում BBC-ի ներկայացուցչության գործունեությունը, հիմնվելով BBC-ի փետրվարի 20-ի հայտարարության վրա։
Նա ասել է, որ մեր երկրում BBC-ի գրասենյակը փակելու մասին որոշումը պաշտոնապես հաղորդվել է արտաքին գործերի նախարարության կողմից փետրվարի 13-ին՝ մեր երկրում BBC-ի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, և մեր դիրքորոշումը ամբողջությամբ բացատրվել է BBC-ին.
«BBC-ին հայտնել են, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը մշտապես առաջնորդվել է փոխադարձության սկզբունքով՝ բոլոր օտարերկրյա երկրների լրատվական կառույցների հետ հարաբերություններում և որոշումներում։ Այս շրջանակներում, ինչպես նաև երկրի օրենսդրության, մասնավորապես «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի 11.2-րդ հոդվածի հիման վրա կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում նշվել է, որ մեր երկրում BBC-ի ներկայացուցչության գործելու համար իրավական հիմքեր չկան։
Նշենք, որ ներկայացուցչությունը փակելու որոշումը կապ չունի՝ մեր երկրում BBC հեռարձակող ընկերության թղթակցային գործունեության հետ և նախատեսում է 1 թղթակցի հավատարմագրման տրամադրում։

• МИД Азербайджана: Предусмотрено выдать аккредитацию Би-би-си на 1 корреспондента
Политизация вопроса о прекращении деятельности представительства Би-би-си в нашей стране, искажение Би-би-си сути вопроса, заявление Би-би-си против нашей страны по вопросу о свободе СМИ с учетом подхода, основанного на двойных стандартах, вызывают сожаление и неприемлемы.
Как сообщает АПА, об этом заявил представитель МИД Айхан Гаджизаде, комментируя решение азербайджанской стороны о прекращении деятельности представительства Би-би-си в Азербайджанской Республике на основании заявления Би-би-си от 20 февраля.
Он сказал, что решение о закрытии представительства Би-би-си в нашей стране было официально доведено до сведения Министерством иностранных дел 13 февраля во время встречи с представителями Би-би-си в нашей стране, и наша позиция была полностью разъяснена Би-би-си:
«Би-би-си было заявлено, что Азербайджанская Республика всегда руководствовалась принципом взаимности в отношениях и решениях в связи с медиа-структурами всех зарубежных стран. В результате проведенного в этих рамках исследования, а также на основании законодательства страны, в частности статьи 11.2 Закона «О СМИ», было заявлено об отсутствии правовых оснований для деятельности Би-би-си в качестве представительства в нашей стране.
Отметим, что решение о закрытии представительства не имеет отношения к корреспондентской деятельности вещательной компании Би-би-си в нашей стране и предусмотрена выдача аккредитации на 1 корреспондента.
Хотели бы напомнить, что аналогичные решения были приняты и в отношении некоторых других зарубежных СМИ».