20 Փետրվարի 2025 - 17:35
Փետրվարի 20-ին Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Միշչենկոյին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնում են ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության ընթացիկ օրակարգի արդիական հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։
Կողմերն ընդգծել են երկու երկրների կողմից մշտապես դրսևորվող պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հետ կապված դիրքորոշման կարևորությունը, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները։
Ուկրաինական կողմը նշել է, որ բարձր է գնահատում Ադրբեջանի ներդրումը հակամարտությունից տուժած Ուկրաինայի շրջանների վերականգնման, ինչպես նաև Ուկրաինայի ժողովրդին մարդասիրական օգնության տրամադրման գործում։
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և գլոբալ հարցերի շուրջ։

• Состоялись политконсультации между Азербайджаном и Украиной
20 февраля министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов принял заместителя министра иностранных дел Украины Александра Мищенко.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы текущей повестки дня сотрудничества между двумя странами, а также ситуация в регионе.
Стороны подчеркнули важность постоянно демонстрируемой двумя странами позиции в отношении суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ государств, а также взаимоотношений между странами, основанных на фундаментальных принципах международного права и взаимном уважении.
Украинская сторона отметила, что высоко оценивает вклад Азербайджана в восстановление пострадавших от конфликта регионов Украины, а также оказание гуманитарной помощи народу Украины.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по региональным и глобальным вопросам, представляющим взаимный интерес.
В этот же день были проведены политические консультации между министерствами иностранных дел Азербайджанской Республики и Украины. Делегацию Азербайджана возглавлял заместитель министра Самир Шарифов, а украинскую сторону – Александр Мищенко.