20 Փետրվարի 2025 - 14:02
Ասիայի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԱԽՎ) 15-րդ լիագումար նիստի արդյունքներով ընդունվել է Բաքվի հռչակագիրը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, փաստաթղթում հավանություն է տրվել՝ Ասիայի խորհրդարանական վեհաժողովի շարքերի ընդլայնմանը, Օմանի լիիրավ անդամակցությանը և Բելառուսին դիտորդի կարգավիճակ շնորհելուն։
Երեկ՝ փետրվարի 19-ին, Բաքվում իր աշխատանքն է սկսել՝ ԱԽՎ-ի 15-րդ լիագումար նիստը։ Միջոցառման թեման է հանդիսանում՝ «Խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Ասիայում բազմակողմ համագործակցության ամրապնդման գործում»:
Միջոցառմանը մասնակցում են՝ 35 պատվիրակությունների 280 ներկայացուցիչներ, օրակարգում ներառված են համաշխարհային օրակարգի մի շարք կարևոր հարցեր

• Принята Бакинская декларация 15-й пленарной сессии АПА
По итогам 15-й пленарной сессии Парламентской ассамблеи Азии (АПА) была принята Бакинская декларация.
Как сообщает Report, в документе приветствовалось расширение рядов Парламентской ассамблеи Азии, полноправное членство Омана, а также предоставление Беларуси статуса наблюдателя.
15-я пленарная сессия АПА начала свою работу в Баку накануне, 19 февраля. Темой мероприятия является "Роль парламентской дипломатии в укреплении многостороннего сотрудничества в Азии".
В мероприятии принимают участие 280 представителей 35 делегаций, в повестку вошли ряд важных вопросов глобальной повестки.