• Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է Իրանի իսլամական խորհրդատվական խորհրդի նախագահի հետ
Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է՝ Ասիական խորհրդարանական վեհաժողովի (ԱԽՎ) 15-րդ լիագումար նիստին մասնակցելու համար Ադրբեջանում գտնվող՝ Իրանի Իսլամական խորհրդատվական խորհրդի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հետ:
Այս մասին հայտնել են՝ Միլլի Մեջլիսի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Հանդիպմանը նշվել է, որ Ադրբեջանի և Իրանի ժողովուրդներն ունեն ընդհանուր պատմական, կրոնական և մշակութային արժեքներ, որոնք կազմում են մեր երկրների միջև այսօրվա հարաբերությունների հիմքը և լավ հիմք են հանդիսանում դրանց հետագա ընդլայնման համար։
Կողմերը քննարկել են նաև՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում այսօր առկա հնարավորություններն ու հեռանկարները։ Այս առումով նշվել է՝ Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ստեղծված «3+3» համագործակցության ձևաչափի կարևորությունը։
Ղալիբաֆը հայտնել է՝ Իրանի լիակատար աջակցությունը «3+3» հարթակին և վստահություն նրանում, որ այս ձևաչափը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, ինչպես նաև քաղաքական և տնտեսական համագործակցության զարգացմանը։

• Сахиба Гафарова встретилась с председателем Исламского консультативного совета Ирана
Спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова встретилась с председателем Исламского консультативного совета Ирана Мохаммад-Багером Галибафом, находящимся с визитом в Азербайджане для участия в 15-й пленарной сессии Азиатской парламентской ассамблеи (АПА).
Об этом Report сообщили в отделе прессы и связей с общественностью Милли Меджлиса.
На встрече было отмечено, что народы Азербайджана и Ирана разделяют общие исторические, религиозные и культурные ценности, что составляет основу сегодняшних отношений между нашими странами и является хорошим фундаментом для их дальнейшего расширения.
Стороны также рассмотрели возможности и перспективы, существующие на сегодняшний день в регионе Южного Кавказа. В этой связи была отмечена важность формата сотрудничества "3+3", созданного по инициативе Азербайджана.
Галибаф выразил полную поддержку Ираном платформы "3+3" и уверенность в том, что этот формат будет способствовать миру и стабильности в регионе, а также развитию политико-экономического сотрудничества.