19 Փետրվարի 2025 - 17:45
Ադրբեջանի Հանրապետության ՊՆ ղեկավար կազմը հետևել է Հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների ընթացքին, որն անցկացվում է Ցամաքային զորքերում 2025 թվականի պատրաստության պլանին համապատասխան։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, քարտեզի վրա առաջադրանքների հստակեցումից հետո լսվել են հրամանատարական կազմի զեկույցները կայացված որոշումների վերաբերյալ։
Պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովին զեկուցվել է, որ պլանի համաձայն՝ «Տագնապի» ազդանշանով ոտքի հանված ստորաբաժանումները դուրս են բերվել զորավարժությունների շրջաններ։
Ստորաբաժանումներն իրականացրել են մարտականպատրաստության վիճակի բերելու գործողություններ, տեղում իրականացրել քողարկման գործողություններ և կազմակերպել պաշտպանություն, ինչպես նաև ժամանակակից մեթոդներով և միջոցներով կատարել մարտ վարելու և ինքնապաշտպանության առաջադրանքներ։
Պաշտպանության նախարարը դրական է գնահատել զորավարժությունների ընթացքը, որոնք անցկացվել են հրամանատարների կառավարման կարողությունները և օպերատիվ որոշումներ կայացնելու հմտությունները կատարելագործելու նպատակով։
Գեներալ գնդապետ Զաքիր Հասանովը համապատասխան պաշտոնատար անձանց առջև դրել է կոնկրետ խնդիրներ՝ անձնակազմի պրոֆեսիոնալիզմի և մարտական պատրաստվածության բարձրացման համար։

• Подразделения сухопутных войск Азербайджана подняты по сигналу «Тревога»
Руководящий состав Министерства обороны Азербайджанской Республики понаблюдал за ходом командно-штабных учений, проводимых в Сухопутных войсках в соответствии с планом подготовки на 2025 год.
Как сообщили Armenia.AzCaliber.Az в Минобороны после уточнения задач на карте были заслушаны соответствующие доклады командного состава о принятых решениях.
Министру обороны генерал-полковнику Закиру Гасанову было доложено, что в соответствии с планом, подразделения, поднятые по сигналу «Тревога», выведены в районы учений.
Подразделения выполнили действия по приведению в состояние боевой готовности, осуществив мероприятия по маскировке и организации защиты на местности, а также отработали задачи по ведению боя и самообороне с применением современных методов и средств.
Министр обороны положительно оценил ход учений, проводимых в целях совершенствования управленческих способностей и навыков оперативного принятия решений командирами при приведении подразделений в различные состояния боевой готовности, и обеспечения взаимодействия между штабами и подразделениями.
Генерал-полковник З.Гасанов поставил перед соответствующими должностными лицами конкретные задачи по повышению профессионализма и боевой подготовки личного состава.