• Ֆահրեթթին Ալթուն. Թուրքիան և Ադրբեջանը ուժեղացնում են ապատեղեկատվության դեմ պայքարը
Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև համատեղ հանրային դիվանագիտության ինստիտուցիոնալ մեխանիզմը՝ կուժեղացնի ապատեղեկատվության դեմ պայքարը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության վարչության ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը։
«Այս մեխանիզմը կբարելավի մեր աշխատանքի որակը և կուժեղացնի ապատեղեկատվության դեմ պայքարը։ «Կարևոր է, որ համաշխարհայինվում հանրությունը ստանա հավաստի տեղեկատվություն»,- ասվում է Ալթունի՝ Բաքվում՝ լրատվության ոլորտում ռազմավարական համագործակցության հուշագրի 5-ամյակին նվիրված կլոր սեղանի մասնակիցներին ուղղված դուղերձում:
Ալթունը հիշեցրել է, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ստորագրված հուշագիրը դարձել է ճանապարհային քարտեզ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար լրատվամիջոցների և հաղորդակցության ոլորտում։ Այս ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ են տեղի ունեցել՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում և երկկողմ մակարդակով, նշել է նա։
«2021 թվականին Միասնական մեդիա հարթակի առաջին հանդիպման ժամանակ ստեղծվեցին՝ ռազմավարական հաղորդակցությունների, միջազգային լրատվամիջոցների, թվայնացման, օրենսդրական կարգավորման և կրթության հարցերով հանձնաժողովներ։ 2025 թվականի մարտի 4-ին Բաքվում պանելային քննարկում և կլոր սեղան կանցկացվի՝ «Ավելի արդար աշխարհը հնարավոր է» թեմայով, որտեղ կամփոփվեն 2024 թվականին հարթակի աշխատանքի արդյունքները և կքննարկվեն ապագա հեռանկարները»,- ասվում է ուղերձում, որը կարդացել է Թուրքիայի դեսպանատան խորհրդական Ջիհանգիր Ալփթեքին Իշբիլիրը։

• Фахреттин Алтун: Турция и Азербайджан усиливают борьбу с дезинформацией
Институционализированный механизм совместной публичной дипломатии между Турцией и Азербайджаном усилит борьбу с дезинформацией.
Как сообщает Report, об этом заявил глава Управления коммуникаций администрации президента Турции Фахреттин Алтун.
«Данный механизм повысит качество нашей работы и усилит борьбу с дезинформацией. Важно, чтобы мировая общественность получала достоверную информацию», - говорится в обращении Алтуна к участникам круглого стола в Баку, посвященного 5-летию Меморандума о стратегическом сотрудничестве в сфере медиа.
Алтун напомнил, что подписанный 10 декабря 2020 года меморандум стал дорожной картой для Азербайджана и Турции в сфере медиа и коммуникаций. За это время были проведены многочисленные встречи в рамках Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества и на двустороннем уровне, отметил он.
«В 2021 году на первой встрече Совместной медиа-платформы были созданы комитеты по стратегическим коммуникациям, международным медиа, цифровизации, законодательному регулированию и образованию. 4 марта 2025 года в Баку пройдет панельная дискуссия и круглый стол на тему «Более справедливый мир возможен», где будут подведены итоги работы платформы за 2024 год и обсуждены будущие перспективы», - говорится в обращении, которое зачитал советник посольства Турции Джихангир Алптекин Ишбилир.