19 Փետրվարի 2025 - 14:27
Ադրբեջանը համագործակցության վառ օրինակ է ցուցադրել՝ դառնալով Ասիական խորհրդարանական վեհաժողովի (ԱԽՎ) նախագահ։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին Բաքվում - Ասիական խորհրդարանական վեհաժողովի 15-րդ լիագումար նիստի բացման արարողությանը ասել է՝ վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Մոհամմեդ Ռեզա Մաջիդին։
Նա նշել է, որ վեհաժողովն ամբողջությամբ կատարել է՝ Ադրբեջանի նախագահությամբ նախատեսված ծրագրերը. «Մենք ձգտում ենք էլ ավելի ամրապնդել միջխորհրդարանական համագործակցությունը։ Ասիական խորհրդարանական վեհաժողովը, որպես շատ կարևոր հարթակ, Պաղեստինի հարցը պահում է ուշադրության կենտրոնում»:
Մաջիդին շնորհավորել է Օմանին՝ -Ասիական խորհրդարանական վեհաժողովին միանալու, իսկ Բելառուսին՝ կազմակերպությունում որպես դիտորդ ընդունվելու կապակցությամբ։

• Генсек АПА: Ассамблея полностью выполнила намеченные программы под председательством Азербайджана
Азербайджан продемонстрировал яркий пример сотрудничества, став председателем Азиатской парламентской ассамблеи (АПА).
Как сообщает Report, об этом сказал генеральный секретарь АПА Мохаммед Реза Маджиди на церемонии открытия 15-й пленарной сессии АПА в Баку.
Он отметил, что Ассамблея полностью выполнила намеченные программы под председательством Азербайджана: «Мы стремимся еще больше укрепить межпарламентское сотрудничество. АПА, как очень важная платформа, держит палестинский вопрос в центре внимания».
Маджиди поздравил Оман со вступлением в АПА, а Беларусь — с принятием в организацию в качестве наблюдателя.