19 Փետրվարի 2025 - 13:47
Ադրբեջանի և Թուրքիայի ԶԼՄ-ների փոխգործակցությունը կարևոր խնդիր է՝ հատկապես գլոբալ փոփոխությունների և աշխարհում անվտանգության նոր ճարտարապետության որոնումների պայմաններում։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար և մարդու իրավունքների խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Զահիդ Օրուջը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ԶԼՄ-ների ոլորտում ռազմավարական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման 5-ամյակին նվիրված կլոր սեղանի ժամանակ։
Նրա խոսքով, Թուրքիայի և Ադրբեջանի համատեղ գործողությունների ոսկե շրջանը եկավ 2020 թվականի աշնանը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ. «Պատերազմի առաջին օրվանից պետությունների ղեկավարների միասնությունը խթանեց նաև լրագրողներին»։

19 Февраля 2025 - 11:47
Взаимодействие СМИ Азербайджана и Турции является важным вопросом, особенно в условиях глобальных изменений и поиска новой архитектуры безопасности в мире.
Как сообщает Report, об этом заявил руководитель Центра социальных исследований и председатель парламентского Комитета по правам человека Захид Орудж на круглом столе, посвященном 5-летию подписания Меморандума о взаимопонимании по стратегическому сотрудничеству в сфере медиа между Азербайджаном и Турцией.
По его словам, золотой период совместных действий Турции и Азербайджана пришелся на период 44-дневной войны осенью 2020 года: «С первого дня войны единство глав государств также стимулировало журналистов».