19 Փետրվարի 2025 - 10:04
Պաշտպանության նախարարության և ՆԱՏՕ-ի միջև 2025 թվականի Անհատական գործընկերության ծրագրի շրջանակում՝ Բրունսումում տեղակայված ՆԱՏՕ-ի միացյալ ուժերի հրամանատարության շարժական ուսումնական թիմը Բաքվում դասընթաց է անցկացնում՝ «Ռազմական գործողությունների իրավական ասպեկտները» թեմայով, հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ՊՆ մամուլի ծառայությանը։
Ելույթ ունենալով միջոցառման բացմանը` ՊՆ իրավաբանական վարչության պետ, արդարադատության գեներալ-մայոր Էլչին Ալիևը պատմել է նման միջոցառումների կարևորության մասին՝ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի միջև ռազմական համագործակցության ընդլայնման գործում:
Հատկապես նշվել է, որ վերջին տարիներին ադրբեջանական բանակի կողմից՝ ԱՀ նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ իրականացված գործողությունների ընթացքում՝ պահպանվել են միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը և սկզբունքները։

19 Февраля 2025 - 09:37
В рамках Программы сотрудничества по индивидуальному партнерству между Министерством обороны и НАТО на 2025 год, Мобильная тренинговая группа Командования объединенных сил НАТО со штаб-квартирой в Брунсуме проводит в Баку курс на тему «Правовые аспекты военных операций», передает Armenia.Az со ссылкой на пресс-службу Минобороны.
Выступивший на открытии мероприятия начальник Правового управления Министерства обороны генерал-майор юстиции Эльчин Алиев рассказал о важности подобных мероприятий в расширении военного сотрудничества между Азербайджаном и НАТО.
Было особо отмечено, что в ходе операций, проведенных за последние годы Азербайджанской Армией под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева, были соблюдены все нормы и принципы международного права.
Генерал-майор Э.Алиев подчеркнул, что по поручению министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова одной из приоритетных задач является доведение до сведения личного состава Азербайджанской Армии положений международного гуманитарного права (права вооруженных конфликтов) и контроль за их соблюдением.