31 Հունվարի 2025 - 10:48
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել «Բաքու քաղաքի և հարակից տարածքների տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կատարելագործման 2025-2030 թվականների պետական ծրագիրը հաստատելու մասին»։
Պետական ծրագիրը հիմնված է բնակչության համար տրանսպորտային ծառայությունների որակի և մատչելիության բարձրացման, ճանապարհային երթևեկության բոլոր մասնակիցների անվտանգության ապահովման սկզբունքի վրա՝ հաշվի առնելով տարածքների երկարաժամկետ զարգացումը, տրանսպորտային և հետիոտնային ենթակառուցվածքների զարգացումը մինչև ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող մակարդակի և թվային տեխնոլոգիաների ներդրումը տրանսպորտի ոլորտում։
Ծրագրի նպատակն է Բաքու քաղաքում և նրա հարակից տարածքներում կառուցել կայուն տրանսպորտային համակարգ, ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը նվազեցնելու և շրջակա միջավայրին հասցված վնասը նվազեցնելու համար: Ծրագիրը նախատեսում է միասնական վճարային համակարգի ներդրում և ինտեգրում հասարակական տրանսպորտում, թվային տեխնոլոգիաների և նորարարական լուծումների կիրառում։

• Утверждена Госпрограмма совершенствования транспортной инфраструктуры в Баку на 2025-2030гг
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение «Об утверждении «Государственной программы по совершенствованию транспортной инфраструктуры города Баку и прилегающих территорий на 2025-2030 годы».
В основе Госпрограммы лежит принцип повышения качества и доступности транспортных услуг для населения, обеспечения безопасности всех участников дорожного движения с учетом перспективного развития территорий, совершенствования транспортной и пешеходной инфраструктуры до уровня, отвечающего современным требованиям, внедрения цифровых технологий в транспортном секторе.
Цель программы — построить устойчивую транспортную систему в городе Баку и прилегающих к нему территориях, принять необходимые меры для уменьшения количества дорожно-транспортных происшествий и сокращения ущерба экологии. Программа предусматривает внедрение и интеграцию единой системы оплаты в транспортных средствах общего пользования, использование цифровых технологий и инновационных решений.