30 Հունվարի 2025 - 11:30
Մոլդովական Noi.md լրատվական պորտալը հրապարակել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ, որոնք հնչել են տրանսպորտի հարցերին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, հոդվածում, հղում անելով պետության ղեկավարի ելույթին, ընդգծվում է, որ Զանգեզուրի միջանցքն արդեն իսկ աշխարհում ընդունված արտահայտություն ու եզրույթ է։ Այն ներառվել է միջազգային լեքսիկոնում, և Ադրբեջանը գործնական քայլեր է ձեռնարկում այդ միջանցքի բացման ուղղությամբ։
Այնուհետև հոդվածում մեջբերվում են նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, թե Ադրբեջանը Հայաստանի հետ երկկողմ շփումների ժամանակ անընդհատ շեշտում է մի հարց. Ադրբեջանից Ադրբեջան պետք է լինի անարգել անցում. և խոչընդոտներ: «Պետք է լինի Ադրբեջանից Ադրբեջան հարմարավետ և ազատ անցում՝ առանց որևէ ստուգման և խոչընդոտի: Սա մեր պահանջն է՝ հաշվի առնելով, որ 1920 թվականի նոյեմբերին խորհրդային իշխանությունը մեզնից խլեց Արևմտյան Զանգեզուրը և հանցագործություն կատարեց ադրբեջանական ժողովրդի դեմ։ Սա առաջին և վերջին հանցագործությունը չէր»։
Հոդվածում զգալի տեղ է հատկացվում նաև Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ պետության ղեկավարի այլ հայտարարություններին։

• Молдавский новостной портал рассказал о Зангезурском коридоре
Молдавский новостной портал Noi.md опубликовал высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева о Зангезурском коридоре, озвученные на совещании, посвященном вопросам транспорта.
Как передает АЗЕРТАДЖ, в статье со ссылкой на выступление главы государства подчеркивается, что Зангезурский коридор - это уже общепринятое в мире выражение, термин. Он внесен в международный лексикон, и Азербайджан предпринимает практические шаги для открытия этого коридора.
Далее в статье приводятся слова президента Ильхама Алиева:
Также привлекается внимание к другой цитате главы государства о том, что в ходе двусторонних контактов с Арменией Азербайджан постоянно подчеркивает один вопрос: должен быть беспрепятственный проезд из Азербайджана в Азербайджан: «Должен быть комфортный и свободный проезд из Азербайджана в Азербайджан без каких-либо проверок и препятствий. Это наше требование, если учесть, что в ноябре 1920 года советская власть отобрала у нас Западный Зангезур и совершила преступление против азербайджанского народа. Это было не первое и не последнее преступление».
В статье также отведено широкое место другим высказываниям главы государства относительно Зангезурского коридора.