29 Հունվարի 2025 - 17:17
Ուզբեկստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի աշխարհագրական դիրքը և տարանցիկ ներուժը ռազմավարական նշանակություն ունեն։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Անկարայում՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի գործընկերների հետ կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է՝ Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարար Բախտիյոր Սաիդովը։
Նա նշել է, որ սերտ համագործակցությունն այս ոլորտում ոչ միայն կապահովի բեռնափոխադրումների կայունությունը, այլև կհանգեցնի՝ համաշխարհային շուկայի կարիքներին համապատասխանող նոր տրանսպորտային միջանցքների ստեղծմանը. «Մինչ Թուրքիան և Ադրբեջանը ներկայումս խաղում են Միջին միջանցքի «արևմտյան դարպասի» դեր, Ուզբեկստանը գործում է որպես ռազմավարական կետ, որը նման է հնագույն Մետաքսի ճանապարհին»:

29 Января 2025 - 16:17
Географическое положение и транзитный потенциал Узбекистана, Азербайджана и Турции имеют стратегическое значение.
Как сообщает Report, об этом сказал министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов на пресс-конференции с коллегами из Азербайджана и Турции в Анкаре.
Он отметил, что тесное сотрудничество в этой сфере не только обеспечит стабильность грузоперевозок, но и приведет к созданию новых транспортных коридоров, удовлетворяющих потребности глобального рынка: «В то время как Турция и Азербайджан на сегодняшний день играют роль «западных ворот» Среднего коридора, Узбекистан выступает как стратегический пункт, подобно древнему Шелковому пути».