29 Հունվարի 2025 - 16:10
Հունվարի 29-ին Անկարայում՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ուզբեկստանի արտաքին գործերի, տնտեսության/առևտրի և տրանսպորտի նախարարների եռակողմ 2-րդ հանդիպման շրջանակում՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Ուզբեկստանի արտգործնախարար Բախտիյոր Սաիդովի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնԵԼ են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ուզբեկական դաշինքի հարցեր, երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև հետհակամարտային ժամանակաշրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակը։ .
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ 2025 թվականը, երբ Ադրբեջանն ու Ուզբեկստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, կնշանավորվի՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության հետագա հարստացմամբ։
Ջեյհուն Բայրամովը և Բախտիյոր Սաիդովն անդրադարձել են՝ տարածաշրջանային և միջազգային հարթակներում համագործակցության հեռանկարներին՝ նշելով, որ COP29-ի շրջանակներոպւմ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի միջև ստորագրվեած՝ «կանաչ» էներգիայի զարգացման և փոխանցման ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիրը հանդիսանում է՝ տարածաշրջանային էներգետիկայի, տրանսպորտի և հաղորդակցության զարգացման համար կարևոր քայլերից մեկը։ Ընդգծվել է նաև՝ երկու երկրների ղեկավարների միջև բարձր մակարդակով երկխոսության կարևորությունը, Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի Գերագույն միջպետական խորհրդի, միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, քաղաքական խորհրդատվությունների մեխանիզմը։

• Главы МИД Азербайджана и Узбекистана обсудили текущую ситуацию в регионе
29 января министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках 2-й трехсторонней встречи министров иностранных дел, экономики/торговли и транспорта Азербайджана, Турции и Узбекистана встретился в Анкаре с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиером Саидовым.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены вопросы азербайджано-узбекского союзничества, возможности расширения двустороннего и многостороннего сотрудничества, а также текущая ситуация в регионе в постконфликтный период.
Стороны выразили уверенность, что 2025 год, в котором Азербайджан и Узбекистан отмечают 30-летие установления дипломатических отношений, ознаменуется дальнейшим обогащением сотрудничества в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортной, культурно-гуманитарной сферах.
Джейхун Байрамов и Бахтиер Саидов коснулись перспектив сотрудничества в рамках региональных и международных платформ, отметили, что соглашение о стратегическом партнерстве в области развития и передачи «зеленой» энергии, подписанное между Азербайджаном, Казахстаном и Узбекистаном в рамках COP29, является одним из важных шагов для развития региональной энергетики, транспорта и коммуникаций. Также была подчеркнута важность диалога высокого уровня между лидерами двух стран, работы Высшего межгосударственного совета Азербайджана и Узбекистана, межправительственной комиссии, механизма политических консультаций.
Джейхун Байрамов подробно проинформировал коллегу о восстановительно-строительных работах и процессе разминирования на освобожденных территориях, об усилиях Азербайджана по установлению мира в регионе в постконфликтный период. Он подчеркнул, что сохраняющиеся в Конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану и стремительное вооружение этой страны препятствуют процессу нормализации.
В завершение главы МИД подписали Комплексную программу мероприятий в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан.