• ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը՝ Հայաստանի հանցագործությունների մասին
Ադրբեջանը կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկել հետաքննելու և պատասխանատվության ենթարկելու զանգվածային վայրագությունների և այլ հանցագործությունների համար, որոնք իրականացվել են Հայաստանի կողմից 1990-ականների սկզբին իր ագրեսիայի և դրան հաջորդած 30-ամյա օկուպացիայի ժամանակ:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Թոֆիկ Մուսաևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի «Մարդկային արժանապատվության պաշտպանությունը զինված հակամարտություններում. աջակցություն միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը» ոչ պաշտոնական ինտերակտիվ երկխոսության ժամանակ։
Իր ելույթում Թոֆիկ Մուսաևը նշել է, որ օրենքի կոպիտ խախտումների ժխտումը, այդ հանցագործությունների անտեսումը, ինչպես նաև լրատվամիջոցներում, խորհրդարաններում և միջազգային կազմակերպություններում ապատեղեկատվության և զրպարտչական արշավների միջոցով արդարադատությունը վարկաբեկելու փորձերը միջազգային իրավունքի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի ակնհայտ դրսևորում են։

• Постпред Азербайджана при ООН о преступлениях Армении
Азербайджан принял конкретные меры для расследования и привлечения к ответственности за массовые зверства и другие преступления, совершенные Арменией во время агрессии в начале 1990-х годов и последующей почти тридцатилетней оккупации территорий страны.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил постоянный представитель Азербайджанской Республики при Организации Объединенных Наций (ООН) Тофик Мусаев в ходе сегодняшнего неформального интерактивного диалога Генеральной Ассамблеи ООН на тему: «Защита человеческого достоинства в условиях вооруженного конфликта: содействие соблюдению норм международного гуманитарного права».
В своем выступлении Тофик Мусаев отметил, что отрицание грубых нарушений закона, игнорирование этих преступлений, а также попытки дискредитации правосудия через дезинформационные и клеветнические кампании в СМИ, парламентах и международных организациях являются явным проявлением неуважения к международному праву и принципу верховенства закона.