29 Հունվարի 2025 - 12:07
Ադրբեջանի համապատասխան մարմինները շարունակում են հետաքննել դեկտեմբերի 25-ին Բաքվից Գրոզնի թռչող «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի (AZAL) մարդատար ինքնաթիռի Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մերձակայքում վթարը։ Մոտ ժամանակներս այս հարցի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կտրամադրվի հանրությանը գործընկեր երկրների հետ համագործակցությամբ։
Այս մասին Teleqraf.com-ին հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
«Նախագահի կողմից այս հարցով անցկացված խորհրդակցության ժամանակ ընդգծվել է նաև, որ հանրությունը պարբերաբար կտեղեկացվի ավիավթարի հետաքննության ընթացքի մասին», - նշել է Հիքմեթ Հաջիևը։
Ինչ վերաբերում է ավիաաղետի հետ կապված Ռուսաստանից Ադրբեջանի ակնկալիքներին, ապա, ըստ Հիքմեթ Հաջիևի, այդ հարցը ռուսական կողմի հետ քննարկվում է մասնագիտացված և դիվանագիտական խողովակներով։

29 Января 2025 - 10:07
Соответствующие ведомства Азербайджана продолжают расследование крушения близ Актау в Казахстане пассажирского самолета «Азербайджанских авиалиний» (AZAL), выполнявшего 25 декабря рейс Баку-Грозный. В ближайшее время совместно с государствами-партнерами общественности будет предоставлена подробная информация по данному поводу.
Об этом Teleqraf.com сообщил помощник президента Азербайджана —заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
«На совещании, проведенном президентом по этому вопросу, также было подчеркнуто, что будет обеспечено регулярное информирование общественности о ходе расследования авиакатастрофы», — отметил Хикмет Гаджиев.
Что касается ожиданий Азербайджана от России в связи с крушением, то, по словам Хикмета Гаджиева, этот вопрос обсуждается с российской стороной по профильным и дипломатическим каналам.