25 Հունվարի 2025 - 15:32
Հունվարի 25-ին՝ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սեյյեդ Ջաֆար Աղայի Մարիանը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, նրան բողոք է հայտնվել՝ կառավարական շրջանակներին մոտ կանգնած իրանական լրատվամիջոցներում վերջերս անցկացված արշավի կապակցությամբ, որն ուղղված էր Ադրբեջանի և երկրի ղեկավարության դեմ։
«Մասնավորապես նշվել է, որ երկար ընդմիջումից հետո Թեհրանում կայացած Ադրբեջանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության պետական հանձնաժողովի 16-րդ նիստից և արդյունավետ պաշտոնական հանդիպումներից հետո՝ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ նրան բողոք է հայտնվել։ Միաժամանակ իրանական լրատվամիջոցներում հակաադրբեջանական արշավ է քարոզվում։
Նշվել է, որ Արդաբիլում կայացած հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի դեմ արված վիրավորական հայտարարությունների համար՝ Ջումայի իմամ Սեյիդ Հասան Ամելիի ներողություն խնդրելու փոխարեն, Իրանում սկսվել է Ամելիի աջակցության արշավ, և մի շարք կրոնական գործիչներ, այդ թվում՝ Ղազվինի ջումայի իմամը մասնակցում են հակաադրբեջանական քարոզրշավին.
Ընդգծվել է, որ նման քայլերը վնասում են երկու երկրների հարաբերություններին։ Սեյյիդ Ջաֆար Աղայի Մարիանն ափսոսանք է հայտնել որոշ տհաճ հայտարարությունների և գործողությունների համար և խոստացել է այդ հարցը հասցնել իր երկրի իրավասու մարմինների ուշադրությանը»,- հայտնել են ԱԳՆ-ից։

• Временный поверенный в делах посольства Ирана в Азербайджане вызван в МИД АР
25 января временный поверенный в делах посольства Ирана в Азербайджане Сейид Джафар Агаи Марьян был вызван в Министерство иностранных дел.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, ему был выражен протест в связи с кампанией, проводимой в последнее время в близких к правительственным кругам иранских органах медиа и нацеленной против Азербайджана и руководства страны.
«В частности, было отмечено, что после 16-го заседания Государственной комиссии по сотрудничеству в торгово-экономической и гуманитарной сферах между Азербайджаном и Ираном, состоявшегося в Тегеране после длительного перерыва, и плодотворных официальных встреч, посол Азербайджана в Иране был вызван в МИД, где ему был выражен необоснованный протест. Параллельно в иранских медиа раскручивается антиазербайджанская кампания.
Было заявлено, что вместо извинений от имама джумы Сейида Хасана Амели за оскорбительные высказывания в адрес Азербайджана, сделанные во время собрания в Ардебиле, в Иране развернута кампания в поддержку Амели, и ряд религиозных деятелей, включая имама джумы Газвина участвуют в антиазербайджанской кампании.
Было подчеркнуто, что подобные шаги наносят ущерб отношениям между двумя странами. Сейид Джафар Агаи Марьян выразил сожаление по поводу некоторых неприятных заявлений и действий и пообещал довести этот вопрос до компетентных органов своей страны», — сообщили в МИД.