24 Հունվարի 2025 - 09:18
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի փոխնախագահ, IDEA հասարակական միավորման հիմնադիր և ղեկավար Լեյլա Ալիևան և Բաքվի մեդիա կենտրոնի ղեկավար Արզու Ալիևան մասնակցել են՝ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում՝ «Կայունության արագացում նորարարության և համագործակցության միջոցով» խորագրով միջոցառմանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, միջոցառմանը Լեյլա Ալիևան անդրադարձել է տարածաշրջանի բնապահպանական խնդիրներին՝ հատկապես նշելով, որ Կասպից ծովում բնապահպանական իրավիճակը հրատապ ուշադրություն է պահանջում։ Նա նշել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում Կասպից ծովի մակարդակի կտրուկ անկում է գրանցվել։
Նա միջոցառման մասնակիցներին մանրամասն պատմել է Կասպից ծովի յուրահատուկ էկոհամակարգի մասին՝ ընդգծելով, որ այն աշխարհի ամենամեծ լիճն է և կազմում է համաշխարհային լճերի ընդհանուր ջրային պաշարների ավելի քան 40%-ը։

• Лейла Алиева выступила на форуме в Давосе
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Бакинского медиа-центра Арзу Алиева приняли участие в мероприятии на тему «Ускорение устойчивости через инновации и сотрудничество» в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
Как сообщает Armenia.Az, на мероприятии Лейла Алиева затронула экологические проблемы в регионе, особенно отметив, что экологическая ситуация в Каспийском море требует безотлагательного внимания. Она отметила, что за последние 10 лет наблюдается резкое снижение уровня Каспийского моря.
Она подробно рассказала участникам мероприятия об уникальной экосистеме Каспия, подчеркнув, что он является крупнейшим озером в мире и составляет более 40% общих водных ресурсов мировых озер.