30 Դեկտեմբերի 2024 - 11:23
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, դա արտացոլվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հաստատված՝ «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններում։
Փոփոխությունների համաձայն՝ զորակոչի կենթարկվեն Ադրբեջանի 18-ից 30 տարեկան արական սեռի քաղաքացիները, ովքեր չեն անցել պարտադիր զինվորական ծառայություն։
Հիշեցնենք, որ մինչ փոփոխությունները տարիքային շեմը 18-ից 35 տարեկան էր։
Ադրբեջանի Զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության առավելագույն տարիքը 36,5-ից կրճատվել է 31,5-ի։
Բացի այդ, ըստ փոփոխությունների, զորակոչային տարիքի քաղաքացիների կողմից բժշկական զննումը կհամարվի զինապարտություն։

30 Декабря 2024 - 11:14
Как передает Armenia.Az, это нашло отражение в изменениях в закон «О воинской обязанности и военной службе», утвержденных президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно изменениям, призыву будут подлежать граждане Азербайджана мужского пола в возрасте от 18 до 30 лет, не прошедшие срочную действительную военную службу.
Напомним, что до изменений возрастной предел составлял от 18 до 35 лет.
Предельный возраст для пребывания на срочной военной службе в ВС Азербайджана снижен с 36,5 до 31,5 лет.
Помимо этого, согласно поправкам, прохождение медицинского освидетельствования гражданами призывного возраста будет считаться воинской обязанностью.