• Առաջին երեք օրերի ընթացքում մենք ոչինչ չլսեցինք Ռուսաստանից, բացի զառանցական վարկածներից. Ալիև
Այն փաստը, որ ֆյուզելյաժը (վթարված ինքնաթիռի.-Խմբ.) անցքերով էր ծածկվել, օրակարգից ամբողջությամբ հանեց թռչունների երամի հետ բախման վարկածը։
ԱԶԵՐԹԱՋ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Ադրբեջանական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Երկրի ղեկավարը ափսոսանքով նշել է, որ Ռուսաստանում որոշ շրջանակներ գերադասել են հավատարիմ մնալ այս վարկածին. «Մեզ վրդովեցրեց և զարմացրեց այն, որ ռուսական պաշտոնական կառույցները գազի ինչ-որ բալոնի պայթյունի վարկածներ էին ներկայացնում։ Այսինքն՝ սա բացահայտ ցույց տվեց, որ ռուսական կողմը ցանկանում է կոծկել այդ հարցը, և դա, իհարկե, ոչ մեկին պատիվ չի բերում»:
Ընդգծելով, որ, իհարկե, ինքնաթիռը միտումնավոր չի խոցվել, նախագահն ասել է, որ մեղքն ընդունելը, ժամանակին ներողություն խնդրելը բարեկամ երկիր համարվող Ադրբեջանից, և դրա մասին հանրությանը հայտնելը այն միջոցներն ու քայլերն էին, որոնք անհրաժեշտ էր ձեռնարկել: Ցավոք, առաջին երեք օրերին Ռուսաստանից ոչինչ չլսեցինք, բացի զառանցական վարկածներից, ասել է պետության ղեկավարը։

29 Декабря 2024 - 15:14
Тот факт, что фюзеляж (потерпевшего крушение самолета. — Ред.) весь был в пробоинах, полностью снял с повестки версию столкновения со стаей птиц.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в интервью Азербайджанскому телевидению.
Глава государства с сожалением отметил, что некоторые круги России предпочли придерживаться этой версии: «Одним из моментов, который нас огорчил и удивил, было то, что российские официальные структуры выдвинули версии о взрыве какого-то газового баллона. То есть это открыто показывало, что российская сторона хочет замять вопрос, и это, конечно, никому не делает чести».
Подчеркнув, что, конечно, наш самолет был сбит не специально, Президент сказал, что признать свою вину, своевременно принести извинения Азербайджану, считающемуся дружественной страной, и донести это до общественности — все это были меры и шаги, которые необходимо было предпринять. К сожалению, первые три дня мы не слышали от России ничего, кроме бредовых версий, сказал глава государства.