29 Դեկտեմբերի 2024 - 10:22
2024 թվականին Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները սկսել են իրենց աշխատանքը Թաիլանդում (Բանգկոկ) և Օմանում (Մուսկատ), իսկ Իրանում մեր երկրի դեսպանությունը վերսկսել է իր գործունեությունը հուլիսի 15-ից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ տարվա արդյունքներին նվիրված զեկույցում։
«Այսպիսով, արտերկրում Ադրբեջանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ընդհանուր թիվը հասել է 92-ի (69 դեսպանություն, 6 մշտական ներկայացուցչություն, 9 գլխավոր հյուպատոսություն, 7 դեսպանական և 1 ներկայացուցչական գրասենյակ)։ Վանուատուի Հանրապետությունը դիմել է Ադրբեջանին Բաքվում իր գլխավոր հյուպատոսության ստեղծման հարցով, իսկ Կուկի կղզիները՝ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մտադրությամբ»,- ասվում է զեկույցում։

• Число дипмиссий Азербайджана за рубежом достигло 92-х
В 2024 году начали свою работу дипломатические миссии Азербайджана в Таиланде (город Бангкок) и Омане (город Маскат), а посольство нашей страны в Иране возобновило деятельность 15 июля.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в отчете МИД Азербайджана об итогах года.
«Таким образом, общее количество дипломатических миссий Азербайджанской Республики за рубежом достигло 92-х (69 посольств, 6 постоянных представительств, 9 генеральных консульств, 7 посольских и 1 представительский офис). Республика Вануату обратилась к Азербайджану касательно учреждения своего генерального консульства в Баку, а Острова Кука обратились с намерением установить дипломатические отношения», — сообщается в отчете.