29 Դեկտեմբերի 2024 - 10:14
2024 թվականին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման հարցում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ տարվա արդյունքների վերաբերյալ զեկույցում։
«Բաց հարցերի թիվը զգալիորեն կրճատվել է։ Տարվա ընթացքում դրական արդյունքներ են արձանագրվել սահմանների սահմանագծման և սահմանազատման ոլորտում։
Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանազատման հանձնաժողովների ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ իրականացվել է մինչև 13 կմ պետական սահմանի սահմանագծում և սահմանազատում և ապահովվել նախկինում օկուպացված Բաղանիս Այրըմ, Աշաղը Ասկիփարա, Խեյրիմլի և Գըզըլհաջըլը գյուղերի վերադարձը։ Մյուս կարևոր առաջընթացը սահմանազատման հանձնաժողովների դրույթների համաձայնեցում էր, ինչը կարևոր նշանակություն ունի գործընթացն առաջ մղելու տեսանկյունից, քանի որ այս փաստաթղթերը կարգավորում են հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքը հաջորդ փուլում։
Դրանով հանդերձ, հայկական կողմի՝ Սահմանադրությունը և տարածքային պահանջներ պարունակող այլ իրավական ակտերը փոխելու քաղաքական կամք չդրսևորելը, ինչպես նաև այդ երկրում պահպանվող ռևանշիստական միտումները, օտար ուժերի անմիջական աջակցությամբ նրա արագ սպառազինումը, լրջորեն խոչընդոտում են կարգավորման գործընթացի ավարտին: «Հայաստանի դիրքորոշումը նախկին ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի ինստիտուտների պահպանման վերաբերյալ, որոնք կորցրել են իրենց արդիականությունն ու ֆունկցիոնալությունը ներկայիս նոր իրողություններում, կասկածի տակ է դնում այդ երկրի հավատարմությունը կարգավորման օրակարգին»,- ասվում է զեկույցում։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում ընդգծել են, որ արտատարածաշրջանային ուժերի կողմից Հայաստանին զինելը, ինչպես նաև Ադրբեջանի դեմ տարվա ընթացքում տարբեր միջազգային հարթակներում իրականացված անհիմն զրպարտչական արշավը լուրջ խոչընդոտներ են ստեղծել բանակցային գործընթացի տրամաբանական ավարտի համար։ Այս քարոզարշավը, որը լայն տարածում գտավ COP29-ի նախաշեմին, հաջողությամբ չեզոքացվեց ադրբեջանական կողմի համակարգային, հետևողական և նպատակաուղղված քայլերի արդյունքում:

29 Декабря 2024 - 09:13
В результате проведенных в 2024 году переговоров между Азербайджаном и Арменией, достигнуты значительные продвижения в деле согласования текста мирного договора.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в отчете МИД Азербайджана об итогах года.
«Значительно сократилось число остающихся открытыми вопросов. В течение года были достигнуты положительные результаты в области делимитации и демаркации границ. Согласно договоренности, достигнутой комиссиями по делимитации Азербайджана и Армении, выполнена делимитация и демаркация до 13 км участка государственной границы и обеспечено возвращение под суверенный контроль Азербайджана бывших в оккупации сел Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейримли и Гызылгаджилы. Еще одним серьезным прогрессом стало согласование положений комиссий по делимитации, что имеет большое значение с точки зрения продвижения процесса, поскольку эти документы регулируют совместную работу комиссий на следующем этапе.
Тем не менее, нежелание армянской стороны проявить политическую волю для изменения Конституции и других нормативно-правовых актов, содержащих территориальные претензии к Азербайджану, а также сохраняющиеся в этой стране тенденции реваншизма, ее стремительное вооружение при непосредственной поддержке иностранных сил серьезно препятствуют завершению процесса нормализации. Позиция Армении по сохранению институтов бывшего Минского процесса ОБСЕ, утративших свою актуальность и функциональность в сложившихся новых реалиях, ставит под сомнение приверженность этой страны повестке нормализации», — говорится в отчете.
Во внешнеполитическом ведомстве подчеркнули, что вооружение Армении внерегиональными силами, а также проводившаяся в течение всего года на различных международных платформах необоснованная клеветническая кампания против Азербайджана создали серьезные препятствия для логического завершения переговорного процесса. Эта кампания, получившая широкий размах в преддверии COP29, была успешно нейтрализована в результате системных, последовательных и целенаправленных шагов азербайджанской стороны.
В МИД отметили, что суверенитет, территориальная целостность и неприкосновенность границ Азербайджанской Республики, обеспечение безопасности и благополучия азербайджанского народа остаются главной целью внешней политики Азербайджана и составят основу повестки нормализации с Арменией и сотрудничества с другими акторами.