• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կփոխի երկրում ՌԴ քաղաքացիների գտնվելու կանոնները՝ ի պատասխան Մոսկվայի նոր պահանջների
28 Դեկտեմբերի 2024 - 12:48
Ռուսական կողմի ներդրած նոր կանոնները և երկրում գտնվելու տևողության պահանջների խստացումը դիտարկվում են՝ առաջին հերթին մեր քաղաքացիների իրավունքների համատեքստում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Ինչպես արտաքին քաղաքականության հարցերում, ադրբեջանական կողմը ժամանակավոր բնակության և միգրացիայի հարցերում նույնպես առաջնորդվելու է հավասարության և փոխադարձության սկզբունքներով։ Այդ կապակցությամբ առաջիկա օրերին ծրագրվում է՝ փոփոխություններ կատարել Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների ժամանակավոր գտնվելու ժամկետի կանոններում»,- հայտարարել են ԱԳՆ-ում։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը մի քանի օր առաջ հայտարարել էր, որ օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն՝ օտարերկրյա քաղաքացիների Ռուսաստանի տարածքում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը 2025 թվականի հունվարի 1-ից կկազմի ընդամենը 90 օր՝ մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում: Նա նաև նշել է, որ օտարերկրյա քաղաքացիները պետք է գրանցվեն իրենց բնակության վայրում՝ ՌԴ պետական սահմանը հատելու օրվանից 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում։ Գործող կանոնների համաձայն՝ այդ ժամկետը կազմում է 180 օրվա ընթացքում 90 օր, 1 տարվա ընթացքում՝ 180 օր։

• МИД Азербайджана изменит правила пребывания граждан России в стране в ответ на новые требования Москвы
28 Декабря 2024 - 14:59
Введенные российской стороной новые правила и ужесточение требований к продолжительности пребывания в стране рассматриваются, в первую очередь, в контексте прав наших граждан.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении МИД Азербайджана.
«Как и в вопросах внешней политики, азербайджанская сторона будет руководствоваться принципами паритета и взаимности в вопросах временного пребывания и миграции. В связи с этим в ближайшие дни планируется внести изменения в правила о сроках временного пребывания граждан Российской Федерации на территории Азербайджанской Республики», — заявили в МИД.
Напомним, официальный представитель МИД России несколько дней назад заявил, что согласно изменениям в законодательство, срок временного пребывания иностранных граждан на территории России с 1 января 2025 года составит всего 90 дней в течение одного календарного года. Он также отметил, что иностранные граждане должны быть зарегистрированы по месту пребывания в течение 7 рабочих дней с даты пересечения российской государственной границы. По действующим правилам этот срок составляет 90 дней в течение 180 дней и 180 дней в течение 1 года.