27 Դեկտեմբերի 2024 - 10:10
«Օդանավակայանի արտակարգ ծառայությունները պատրաստ էին ընդունել AZAL-ի ինքնաթիռը։ Ղազախստանի Հանրապետության օդային տարածք մտնելուց հետո անձնակազմը կապ է հաստատել Ակտաու քաղաքի աշտարակի դիսպետչերի հետ»։
Այս մասին Ակտաուում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է տրանսպորտի նախարար Մարատ Կարաբաևը, հայտնում է Kazinform-ը։
Նրա խոսքով, դիսպետչերը օպերատիվ կերպով իրականացրել է բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ օդանավի օդանավակայանում վայրէջք կատարելու համար։
«Ավելին, թռիչքուղու հետ տեսողական կապի հաստատումը հեշտացնելու համար միացվել են թռիչքուղու լույսերը։ Անձնակազմը երկու փորձ է կատարել մոտենալու Ակտաուի օդանավակայանի թռիչքուղուն, որի ընթացքում նկատվել են օդանավի բարձրության քաոսային փոփոխություններ։ Օդանավը թեքվել է դեպի ափամերձ գիծ։
Ժամը 11:28-ին անձնակազմի հետ կապը կորել է, և օդանավը բախվել է գետնին։ Ակտաուի օդանավակայանի փրկարար ծառայությունև առաջինն է ժամանել ինքնաթիռի կործանման վայր և անմիջապես սկսել է տարհանել ինքնաթիռում գտնվող ուղևորներին։ Այսօր հետաքննություն է իրականացվում հատուկ հանձնաժողովի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են Ղազախստանի Հանրապետության տրանսպորտի նախարարության միջադեպերի և պատահարների հետաքննության բաժնի մասնագետները»,- ասել է նա։

• В Актау раскрыли детали крушения самолета AZAL
«Аварийные службы аэропорта были готовы к приему самолета AZAL. Экипаж после входа в воздушное пространство РК установил связь с диспетчером вышки города Актау».
Об этом в ходе брифинга в Актау рассказал министр транспорта Марат Карабаев, передает агентство Kazinform.
По его словам, диспетчер оперативно оказал все необходимые действия для посадки воздушного судна на аэродром.
«Более того, для облегчения установления визуального контакта с полосой были включены огни ВПП. Экипаж предпринял две попытки захода на ВВП аэродрома Актау, в ходе которых наблюдались хаотичные изменения высоты судна. Судно отклонилось в сторону береговой линии.
В 11:28 была потеряна связь с экипажем и воздушное судно допустило столкновение с землей. Сразу же выехали и прибыли первыми на место падения воздушного судна спасательная служба аэропорта Актау и незамедлительно приступили к эвакуации пассажиров борта. На сегодня проводится расследование спец комиссией, в состав которой вошли специалисты департамента по расследованию инцидентов и происшествий на транспорте МТ РК. На сегодня проводится расследование спец комиссией, в состав которой вошли специалисты департамента по расследованию инцидентов и происшествий на транспорте МТ РК», - сказал он.