27 Դեկտեմբերի 2024 - 09:15
Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստում Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ վիճաբանությունից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Telegram ալիքում հրապարակել է տեսանյութի մի հատված և հայտարարել, որ Հայաստանի պատվիրակությունները կարող են ընդհանրապես չմասնակցել ԵԱՏՄ գագաթնաժողովներին Բելառուսում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Բելառուսում կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովներին Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունները կմասնակցեն հեռավար կամ չեն մասնակցի»,- գրել է նա։
Վեճը սկսվեց այն բանից հետո, երբ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի պատվիրակությունը 2025 թվականի մայիսին Մինսկում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստին կմասնակցի հեռավար ձևաչափով։

27 Декабря 2024 - 09:15
Премьер-министр Армении Никол Пашинян после спора на заседании Высшего Евразийского совета с Александром Лукашенко разместил фрагмент видео в Telegram-канале и заявил, что делегации из Армении могут не участвовать в саммитах ЕАЭС в Беларуси вообще, передает ТАСС.
«Делегации из Республики Армения будут участвовать дистанционно или не будут участвовать в саммитах ЕАЭС в Беларуси», - написал он.
Спор начался после того, как Пашинян заявил, что делегация Армении примет участие в следующем заседании Высшего Евразийского экономического совета в Минске в мае 2025 года в дистанционном формате.