26 Դեկտեմբերի 2024 - 13:52
Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մերձակայքում ադրբեջանական Embraer 190 ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների և վիրավորների հետ կապված հարցերն արագ լուծելու նպատակով ստեղծվել է չորս օմբուդսմեններից բաղկացած աշխատանքային խումբ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի (օմբուդսմեն) մամուլի ծառայությունից, դրանում ընդգրկված են Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Չեչնիայի (Ռուսաստան) և Ադրբեջանի օմբուդսմենները։
Խմբի տվյալներով՝ վթարից հետո 27 տուժածներ տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։ Նրանցից 15-ը Ադրբեջանի, 8-ը՝ Ռուսաստանի, 3-ը՝ Ղրղզստանի քաղաքացիներ են։ Վիրավորներից մեկի ինքնությունը դեռ պարզված չէ։ Տուժածներից 11-ը վերակենդանացման բաժանմունքում են, 13-ը՝ վնասվածքաբանության, 2-ը՝ նյարդավիրաբուժության, մեկը՝ վիրաբուժական բաժանմունքում։

• В связи с крушением самолёта AZAL создана рабочая группа четырёх омбудсменов
Для оперативного решения вопросов в связи с лицами, погибшими и пострадавшими при крушении самолета Embraer 190 с регистрационным номером 4K-AZ65 авиакомпании Azerbaijan Airlines вблизи города Актау (Казахстан), создана рабочая группа четырёх омбудсменов.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджана, в неё вошли омбудсмены России, Казахстана, Чечни (Россия) и Азербайджана.
По данным группы, в больницы после крушения поступило 27 пострадавших. Из них 15 граждан Азербайджана, 8 граждан России, 3 гражданина Кыргызстана. Личность одного пострадавшего пока не установлена. 11 из пострадавших находятся в реанимации, 13 – в травматологии, 2 – в нейрохирургии, один – в хирургическом отделении.
Они находятся под наблюдением врачей как Казахстана, так и России и Азербайджана (командированных в Актау). Пострадавшим оказывается медицинская и психологическая помощь.