• Ղազախստանի ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Ակտաուում տեղի ունեցած ավիավթարի կապակցությամբ
Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունը խորը ցավակցություն է հայտնել Ակտաուում «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ, որի հետևանքով ուղևորներ են զոհվել, հայտնում է Tengrinews.kz-ը։
Այս մասին ասվում է արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
«Կիսելով Ադրբեջանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների կորստի անդառնալի ցավը՝ մենք համերաշխություն ենք հայտնում և աջակցության խոսքեր ենք հայտնում զոհվածների ընտանիքներին և մերձավորներին։ Ավիավթարի հետևանքով տուժածներին մաղթում ենք շուտափույթ ապաքինում և վերադարձ ընտանիքներին»,- նշել են գերատեսչությունից։
Դիվանագիտական գերատեսչությունն ընդգծել է, որ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի կարգադրությամբ ղազախական կողմը ստեղծել է հատուկ հանձնաժողով և անհրաժեշտ օգնություն է ցուցաբերում միջադեպի վայրում։

26 Декабря 2024 - 09:13
Министерство иностранных дел Казахстана выразило глубокие соболезнования в связи с крушением воздушного судна авиакомпании Azerbaijan Airlines в Актау, повлекшем гибель пассажиров, передает Tengrinews.kz.
Об этом говорится в распространенном официальном сообщении внешнеполитического ведомства.
«Разделяя невосполнимую боль утраты народов Азербайджана, Кыргызстана и России, выражаем солидарность и приносим слова поддержки семьям и близким погибших. Желаем скорейшего выздоровления пострадавшим в авиакатастрофе и их возвращения к родным», - отметили в ведомстве.
В дипломатическом ведомстве подчеркнули, что по поручению президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева казахстанская сторона создала специальную комиссию и оказывает необходимую помощь на месте происшествия.