26 Դեկտեմբերի 2024 - 08:53
Ադրբեջանական ավիաուղիներին (AZAL) պատկանող 4K-AZ65 համարանիշի Embraer-190 ինքնաթիռը, որը կործանվել է Ակտաուի մոտակայքում, արտադրվել է 2013 թվականին:
Ինչպես «Ազերթաջ»-ին հայտնել են AZAL-ից, արտադրողի սերիական համարը 19000630 է։
«Օդանավերի վայրէջքների ընդհանուր թիվը 9949 է, իսկ թռիչքի ընդհանուր տևողությունը՝ 15257,22 ժամ։ Օդանավի վերջին ամբողջական տեխնիկական զննումն իրականացվել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին։ Վերջին ստուգումից ի վեր օդանավը 671 ժամ թռիչք է իրականացրել։ Ինքնաթիռի կապիտան Իգոր Կշնյակինը, ով վարում էր ինքնաթիռը և ուներ մեծ փորձ, թռչել է ավելի քան 15 հազար ժամ, որից մոտ 11200 ժամը՝ որպես կապիտան», հաղորդում է AZAL-ը։

• Разбившийся под Актау самолет прошел полный техосмотр в октябре 2024 года
Потерпевший крушение близ Актау самолет «Азербайджанских авиалиний» (AZAL) Embraer-190 с регистрационным номером 4K-AZ65 был произведен в 2013 году.
Как сообщили Азертадж в AZAL, серийный номер производителя: 19000630.
«Общее количество посадок воздушного судна составляет 9949, а совокупное время полетов —15257,22 часа. Последний полный технический осмотр самолета был проведен 18 октября 2024 года. После последней проверки воздушное судно совершило 671 час полета. Капитан воздушного судна Игорь Кшнякин, который управлял самолетом и имел большой опыт, налетал более 15 тысяч часов, из которых около 11 200 часов в качестве капитана», — сообщили в AZAL.