26 Դեկտեմբերի 2024 - 12:02
«Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի (AZAL) մարդատար ինքնաթիռի կործանումից անմիջապես հետո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ, արտակարգ իրավիճակների նախարարության (ԱԻՆ) փորձառու հոգեբաններից, բժիշկներից և փրկարարներից կազմված խումբ է ուղարկվել Ղազախստանի Ակտաու քաղաք՝ BE-200 երկկենցաղ ինքնաթիռով:
Այս մասին Report-ին հայտնել են Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում։
Նախարարության հոգեբանները տուժածներին ցուցաբերում են անհետաձգելի հոգեբանական օգնություն։ Բացի այդ, անհրաժեշտության դեպքում բժիշկներն իրականացնում են բժշկական միջամտություն։
Վթարի վայրում աշխատում են նաև Ադրբեջանի ԱԻՆ փրկարարները։
Լրացուցիչ տեղեկություններ կտրամադրվեն ավելի ուշ:
25-12-2024
17:47
Ադրբեջանից հատուկ պատվիրակություն է ժամանել Ակտաու, հայտնում են ղազախական ԶԼՄ-ները։
Պատվիրակությունը գլխավորել է Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Քեմալեդդին Հեյդարովը։ Մարզի աքիմ Նուրդաուլեթ Քիլըբայը հայտնել է, որ տուժած քաղաքացիներին անհրաժեշտ բուժօգնություն է ցուցաբերվում։
Աստանայի բնակիչները ծաղիկներ են բերում Ադրբեջանի դեսպանատան շենքի մոտ:
13։15
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հանձնարարությամբ ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով, այն կգլխավորի փոխվարչապետ Կանատ Բոզումբաևը (ըստ տեղեկությունների՝ նա արդեն մեկնում է Ակտաու), հայտնում են ղազախական լրատվամիջոցները։
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նաև կարգադրել է Աստանայից բժիշկներ ուղարկել Ակտաու և անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել ողբերգությունից տուժածներին։
12:57
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել է ղազախական կողմը, նախնական տվյալներով ավիավթարից ողջ է մնացել 25 մարդ։ Նրանցից շատերը ծանր վնասվածքներ են ստացել։
Օդանավում գտնվող մնացած մարդիկ, ըստ նախնական տվյալների, մահացել են։
Հաղորդվում է, որ կործանված ինքնաթիռում եղել է Ադրբեջանի 37, Ռուսաստանի 16, Ղազախստանի 6 և Ղրղզստանի 3 քաղաքացի։
11:45
Ինքնաթիռում եղել է 62 ուղևոր և անձնակազմի 5 անդամ՝ ընդհանուր առմամբ 67 մարդ։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են AZAL-ի մամուլի ծառայությունից՝ նշելով, որ ուղևորների մեջ երեխաներ չկան։
Զոհերի մասին տեղեկություն կտրամադրվի շուտով։ Կան ողջ մնացածներ, նրանց առաջին բուժօգնություն է ցուցաբերվում։
Ղազախական կողմը ձեռնարկում է օպերատիվ միջոցներ՝ կապի մեջ լինելով Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների հետ
11:32
Azerbaijan Airlines ընկերության Embraer 190 ինքնաթիռը, որն իրականացնում էր թիվ J2-8243 Բաքու-Գրոզնի չվերթը, հարկադիր վայրէջք է կատարել Ակտաու քաղաքից մոտ 3 կմ հեռավորության վրա։

• Самолёт AZAL потерпел крушение в Актау: LIVE
Сразу после авиакатастрофы пассажирского самолета авиакомпании Azerbaijan Airlines (AZAL), по поручению президента Азербайджана Ильхама Алиева бригада опытных психологов, врачей и спасателей Министерства по чрезвычайным ситуациям, оснащенная необходимыми средствами, была направлена в казахстанский город Актау на самолете-амфибии БЕ-200 ЧС ведомства.
Об этом Report сообщили в МЧС.
В соответствии с поставленными задачами, психологи министерства оказывают экстренную психологическую помощь пострадавшим. Кроме того, при необходимости врачи проводят медицинское вмешательство.
В зоне крушения также работают спасатели МЧС Азербайджана.
Дополнительная информация будет представлена позднее.
25-12-2024
17:40
В Актау прибыла специальная делегация из Азербайджана, сообщают казахстанские СМИ.
Делегацию возглавил министр по чрезвычайным ситуациям Азербайджана Кемаледдин Гейдаров. Аким области Нурдаулет Килыбай сообщил, что пострадавшим гражданам оказывается необходимая медицинская помощь.
Жители Астаны несут цветы к зданию посольства Азербайджана:
12:21
По поручению президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева, создана специальная комиссия, ее возглавит вице-премьер Канат Бозумбаев (по информации, он уже отправляется в Актау), сообщают казахстанские СМИ.
Касым-Жомарт Токаев также поручил отправить в Актау медиков из Астаны и оказать всю необходимую помощь пострадавшим в результате трагедии.
12:07
Как сообщила Caliber.Az казахстанская сторона, по предварительным данным, при крушении самолёта выжило 25 человек. В основном они получили тяжелые травмы.
Остальные люди, находившиеся на борту, по предварительным данным погибли.
Сообщается, что на борту упавшего самолёта находились 37 граждан Азербайджана, 16 — России, шесть — Казахстана и три — Кыргызстана.
11:09
Самолет Embraer 190 авиакомпании Azerbaijan Airlines, выполнявший рейс Баку-Грозный № J2-8243, совершил вынужденную посадку в 3 км недалеко от города Актау.