• Բայրամովը հրաժեշտ է տվել Կորեայի Հանրապետության դեսպանին
Դեկտեմբերի 24-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է Կորեայի Հանրապետության դեսպան Լի Ին Յոնին՝ մեր երկրում դիվանագիտական գործունեության ավարտի կապակցությամբ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել է երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգը։ Ջեյհուն Բայրամովը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին ադրբեջանա-կորեական կապերի զարգացման ուղղությամբ դիվանագիտական ծառայության ընթացքում գործադրած ջանքերի համար և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ։
Հանդիպմանը քննարկվել են տնտեսության, ներդրումների, տրանսպորտի և կապի, կրթության և այլ ոլորտներում համագործակցության ներկա վիճակը և հեռանկարները։ Որպես կարևոր ձեռքբերումներ նշվել են Կորեայի Հանրապետության INHA համալսարանի և Բաքվի ճարտարագիտականհամալսարանի երկակի դիպլոմների ծրագիրը, ինչպես նաև համատեղ համագործակցության շրջանակներում ստեղծված Բաքվի արդյունաբերության և նորարարության պետականմասնագիտական կրթության կենտրոնը: Նշվել է լայն հնարավորությունների առկայությունը պետական ծառայությունների ոլորտում համագործակցության համար։

25 Декабря 2024 - 09:31
24 декабря министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял посла Республики Корея Ли Ин-Йонга в связи с завершением его дипломатической деятельности в нашей стране.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече была обсуждена повестка двустороннего и многостороннего сотрудничества между нашими странами. Джейхун Байрамов поблагодарил посла за усилия, которые он приложил во время своей дипломатической службы для развития азербайджано-корейских связей, пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
На встрече было обсуждено текущее состояние и перспективы сотрудничества в секторах экономики, инвестиций, транспорта и коммуникаций, образования и других сферах. В качестве важных достижений была отмечена программа двойных дипломов между Университетом INHA Республики Корея и Бакинским инженерным университетом, а также созданный в рамках совместного сотрудничества Бакинский государственный центр профобразования по промышленности и инновациям. Было заявлено о наличии широких возможностей сотрудничества в сфере государственных услуг.