• Պետական ​​գործակալությունը՝ Ղարաբաղում ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության նախագծերի ավարտի ժամկետների մասին
24 Դեկտեմբերի 2024 - 17:32
2025–2026 թվականներին նախատեսվում է ավարտել 38 ավտոմոբիլային ճանապարհների նախագիծ, որոնց շինարարությունը շարունակվում է Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին ասվել է՝ Ադրբեջանի Ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալությունում անցկացված հերթական հաշվետու նիստում` նվիրված այս տարվա համապատասխան ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքներին և առաջիկա անելիքներին։
Նշվել է, որ «Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ «Մեծ վերադարձի I պետական ծրագրի» համաձայն՝ Ավտոմոբիլային Ճանապարհների պետական գործակալությունը ազատագրված տարածքներում իրականացնում է ավտոմոբիլային ճանապարհների 44 նախագիծ։ Այս ճանապարհների ընդհանուր երկարությունը 3040,1 կմ է։
Ընդգծվում է, որ նախորդ տարիներին ավարտվել է 6 ավտոմոբիլային ճանապարհի շինարարությունը։
Բացի այդ, գործակալությունը շարունակում է՝ ներքին ճանապարհների կառուցումը 6 քաղաքներում (Շուշա, Ֆիզուլի, Գուբադլի, Զանգիլան, Քելբեջար և Ջաբրայիլ), ինչպես նաև 7 գյուղերում ավտոմոբիլային ճանապարհներ։

• Госагентство о сроках завершения проектов по строительству автодорог в Карабахе
В 2025–2026 годах планируется завершить 38 проектов автомобильных дорог, строительство которых продолжается на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
Как сообщает Trend, об этом было сказано на очередном отчетном заседании в Государственном агентстве автомобильных дорог Азербайджана, посвященном выполненным за соответствующий период текущего года работам и предстоящим задачам.
Было отмечено, что в соответствии с «I Государственной программой «Большого возвращения» на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», Государственное агентство автомобильных дорог реализует 44 проекта автомобильных дорог на освобожденных территориях. Общая протяженность этих дорог — 3040,1 км.
Подчеркивается, что строительство 6 автомобильных дорог было завершено в предыдущие годы.
Кроме того, Агентством продолжается строительство внутренних дорог в 6 городах (Шуша, Физули, Губадлы, Зангилан, Кяльбаджар и Джебраил), а также автомобильных дорог в 7 селах.