20 Դեկտեմբերի 2024 - 10:09
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երախտագիտություն է հայտնել՝ Թուրքիայի, Պակիստանի, Եգիպտոսի, Իրանի, Ինդոնեզիայի, Մալայզիայի, Նիգերիայի և Բանգլադեշի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներին՝ D-8 Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը երկրի անդամակցությանն աջակցելու համար, որի մասին հայտարարվել է Կահիրեում D-8 գագաթնաժողովին.
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրապարակման մեջ։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի թեկնածության աջակցությունը հանդիսանում է՝ այդ երկրների հետ անկեղծ բարեկամության և համագործակցության ցուցանիշը։ Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ ստեղծված D-8-ը գործում է շուրջ 30 տարի և առաջին անգամ ընդլայնվելու մասին որոշում է կայացրել։ Սա հպարտության աղբյուր է Ադրբեջանի համար։ Իլհամ Ալիևը վստահեցրել է, որ Ադրբեջանը, մյուս երկրների հետ միասին, բոլոր ջանքերը կգործադրի՝ D-8-ի հետագա զարգացման և իսլամական համերաշխության ամրապնդման համար։

20 Декабря 2024 - 09:17
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил благодарность главам государств и правительств Турции, Пакистана, Египта, Ирана, Индонезии, Малайзии, Нигерии и Бангладеш за поддержку вступления страны в Организацию экономического сотрудничества D-8, о чем было объявлено сегодня на саммите D-8 в Каире.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в публикации президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Ильхам Алиев отметил, что поддержка кандидатуры Азербайджана является показателем искренней дружбы и сотрудничества с этими странами. Глава государства подчеркнул, что D-8, созданная по инициативе Турции, работает уже почти 30 лет и впервые приняла решение о расширении. Это источник гордости для Азербайджана. Ильхам Алиев заверил, что Азербайджан совместно с другими странами приложит все усилия для дальнейшего развития D-8 и укрепления исламской солидарности.