17 Դեկտեմբերի 2024 - 15:07
Վնասվածքաբանների միջին ամսական աշխատավարձը՝ ներառյալ հավելավճարները, 2024 թվականին աճել է մինչև 3600 մանաթ, իսկ ընդհանուր վիրաբույժների և մանկաբարձ-գինեկոլոգներինը՝ մինչև 3300 մանաթ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ ԱՀ Պարտադիր բժշկական ապահովագրության գործակալության խորհրդի նախագահ Զաուր Ալիևը՝ Yeni Clinic-ում 2024 թվականի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով, այս տարի զգալիորեն աճել է բժիշկների միջին աշխատավարձը.
«Բժիշկների աշխատավարձի բարձրացումը հնարավոր դարձավ՝ պարտադիր բժշկական ապահովագրության ծառայությունների փաթեթի ընդլայնման և մի շարք բժշկական ծառայությունների սակագների բարձրացման արդյունքում։ Պարտադիր բժշկական ապահովագրության ներդրումից հետո, կրտսեր բուժանձնակազմի միջին աշխատավարձը 270 մանաթից հասել է 410 մանաթի, իսկ բուժքույրական անձնակազմինը՝ 320-ից 540 մանաթի»,- ընդգծել է Զ.Ալիևը։

• В Азербайджане выросли зарплаты ряда врачей и медработников
Среднемесячная зарплата травматологов, включая бонусы, в 2024 году выросла до 3600 манатов, хирургов общего профиля и акушеров-гинекологов — до 3300 манатов.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил председатель правления Государственного агентства обязательного медицинского страхования АР Заур Алиев на пресс-конференции в Yeni Clinic, посвящённой итогам 2024 года.
По его словам, средняя зарплата врачей в текущем году существенно выросла.
«Рост зарплат врачей стал возможен в результате расширения пакета услуг по ОМС и повышения тарифов на ряд медицинских услуг. После внедрения ОМС средняя заработная плата младшего медицинского персонала выросла с 270 до 410 манатов, а среднего медперсонала — с 320 до 540 манатов», — подчеркнул З. Алиев.