• Զամբիացի պրոֆեսորը՝ COP29-ում. մեզ պատկառելի ֆինանսավորում է պետք
Բաքվում COP29-ը շատ լավ է կազմակերպված, լոգիստիկա, գեղեցիկ տաղավարներ, հարմարավետ սրահներ, նիստերի սենյակներ. ամեն ինչ համապատասխանում է միջազգային պահանջներին: Ադրբեջանը շատ լավ աշխատանք է կատարել:
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է Զամբիայի Աշխարհագրության և շրջակա միջավայրի ուսումնասիրության համալսարանի (UNZA) պրոֆեսոր Դոութի Չիբամբան։
«COP29-ում իմ հիմնական գաղափարը կայանում է նրանում, որպեսզի կողմերին կոչ անել լուծել ֆինանսավորման խնդիրը, ինչը կօգնի իրականացնել հետևանքների մեղմացման և հատկապես ադապտացիայի ծրագրեր՝ օգնելու այն երկրներին, որոնք ավելի շատ են զգում կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը: Զամբիայում շատ դեպքերում մենք բախվում ենք երաշտի կամ ջրհեղեղի: 2023-2024 սեզոնը ամենաերաշտային տարիներից էր, ուստի հարմարվելու համար մեզ լուրջ ֆինանսավորում է անհրաժեշտ»,- ասել է Դոուտի Չիբամբան:

21 Ноября 2024 - 10:46
COP29 в Баку очень хорошо организована, логистика, красивые павильоны, удобные залы, переговорные комнаты - всё соответствует международным требованиям. Азербайджан проделал очень хорошую работу.
Об этом сказал Trend профессор Университета Замбии (UNZA) по географии и экологическим исследованиям Доути Чибамба.
«Моя главная идея на COP29 заключается в том, чтобы призвать стороны, которые позволят нам работать сообща и решить проблему финансирования, которую помогут реализовать проекты по смягчению последствий и особенно на адаптацию, чтобы помочь тем странам, которые испытывают серьезные климатические последствия. В Замбии в большинстве случаев мы сталкиваемся с засухой или наводнениями. Сезон 2023-2024 один из самых засушливых, поэтому нам нужно солидное финансирование на адаптацию», - отметил Доути Чибамба.